Handbaliștii de la Dinamo au încheiat primul turneu de pregătire în vederea sezonului competițional 2015-2016 cu un palmares excelent: șapte victorii și o singură înfrângere. Marți seara, pe drumul de întoarcere spre țară, după ce au participat la Turneul de la Esslingen (Germania), roș-albii au disputat ultimul meci, pe care l-au trecut la capitolul succese: Grundfos Tatabanya (Ungaria) - Dinamo București 24-26 (11-13). Dinamo încheie așadar o săptămână de foc, pe care a trecut-o cu brio.
Dinamo a plecat spre Germania în data de 21 iulie. Timp de o săptămână a parcurs câteva mii de kilometri cu autocarul și a disputat opt meciuri, dacă luăm în calcul și partida pentru locul trei de la Turneul de la Esslingen, decisă direct la loviturile de la 7 metri.
În condițiile în care echipa antrenată de Colin Voica și Sebastian Bota a întâlnit formații puternice din Germania, Austria și Ungaria, iar lotul nu a fost complet sută la sută - portarul Irimuș a rămas acasă din cauza unei accidentări, iar ”stranierii” Zulfic și Mousavi au avut unele probleme legate de vize - rezultatele pot fi considerate promițătoare în vederea noului sezon. Testele au fost concludente, iar stafful tehnic a avut posibilitatea să verifice mai multe sisteme de joc.
Important este și faptul că roș-albii și-au testat forțele în meciuri cu trei posibili adversari din turul 3 al Cupei EHF: Fuchse Berlin, Goppingen și Tatabanya. ”Câinii” au pierdut doar cu Fuchse, deținătoarea trofeului european.
Liga Națională începe pe 23 august, direct cu derbyul HCM Mihaur Baia Mare - Dinamo București.
Rezultatele înregistrate de dinamoviști în primul turneu de pregătire
34-31 cu HC Adrian Petrea Reșița (21 iulie)
34-29 cu Furstenfeldbruck (Germania / 22 iulie)
29-25 cu TV Neuhausen (Germania / 24 iulie)
18-24 cu Fuchse Berlin (Germania / 25 iulie). Turneu Esslingen
21-17 cu Frisch Auf! Goppingen (Germania / 25 iulie). Turneu Esslingen
8-7 cu Bietigheim (Germania / 25 iulie) - meci jucat direct la loviturile de la 7 metri. Turneu Esslingen
35-29 cu Union Leoben (Austria / 27 iulie)
26-24 cu Grundfos Tatabanya (Ungaria/ 28 iulie)

CS Dinamo, 28 iulie 2015, ora 21:00
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI