Home Handbal masculin Handbal. Dinamo pierde cu Velenje intr-un final pe muchie de cutit

Handbal. Dinamo pierde cu Velenje intr-un final pe muchie de cutit

Liga Campionilor, etapa 2: Dinamo - RK Gorenje Velenje 26-27 (10-9)

gaydu_cu_gorenjeHandbaliștii de la Dinamo au înregistrat al doilea eșec în Grupa C a Ligii Campionilor, de data aceasta într-un meci susținut pe teren propriu în fața a 1.500 de spectatori. Meciul a fost frumos, a avut un ritm bun, iar soarta lui a fost decisă în ultimele minute, când Dinamo ar fi putut spera măcar la un egal.

Campioana României a început în forță. Cu o apărare excelentă și cu Irimuș în formă - portarul dinamovist a ținut să fie pe teren în pofida faptului că a suferit o luxație la degetul mare de la mâna stângă la antrenamentul de vineri -, Dinamo s-a distanțat la 5-1. Alb-roșiii au avut șansa de a se desprinde la cinci goluri, dar Gavriloaia a fost ghicit de portarul Ferlin la un contraatac de ”unu la unu”. În loc de 6-1, s-a făcut 5-4, iar jocul s-a echilibrat. Dinamo a intrat totuși la pauză cu avantaj de un gol.

În partea a doua, Gorenje a recuperat mingi importante în apărare și a reușit să se desprindă la trei goluri, 18-15 (min. 43). Un forcing de două minute al dinamoviștilor a întors rezultatul: 19-18 pentru alb-roșii, care au început din nou să spere.

Finalul a fost pe muchie de cuțit. Dinamo a avut șansa ei, dar Gorenje s-a dovedit o echipă matură, care a știut să rămână în avantaj pe tabelă. Principalul marcator al echipei antrenate de Eliodor Voica și Sebastian Bota a fost Descat cu 6 goluri.

Per ansamblu, evoluția campionilor României a fost mai bună decât cea din prima etapă, de la Skjern. Pentru Dinamo urmează meciul de acasă cu Kadetten Schaffhausen (Elveția), miercuri 27 septembrie, ora 19:00.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș, Heidarirad - Descat 5, Gayduchenko 5, Sajad Esteki 4, Komogorov 3, Mocanu 3, Gavriloaia 2, Allahkaram Esteki 2, Boskovic 1, Mironescu 1, Bera, Sajin, Mousavi.

Pentru Gorenje au marcat: Brumen 8, Medved 5, Cehte 3, Ovnicek 3, Grebenc 3, Verdinek 2, Golcar 1, Markotic 1, Pejovic 1.

CS Dinamo, 23 septembrie 2017

Săptămâna 16-22 iulie 2018

Atletism. Campionatele Naționale de juniori 3, 21-22 iulie, București. Campionatele Balcanice de seniori și tineret, 19-22 iulie, Stara Zagora (Bulgaria)

Ciclism. Campionatul național de XCO, 18-21 iulie, Sibiu

Judo. Campionatul European echipe mixt judo, 18 iulie, Ekaterinburg (Rusia)

Scrimă. Campionatele Mondiale de seniori, 19-27 iulie, China

Începând cu data de 30 iunie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va fi închis pentru renovare. Activitățile de inițiere și agrement se vor desfășura în bazinul descoperit, conform graficului orar afișat la intrarea în bazin și pe siteul csdinamo.ro.

Reluarea activității în bazinul acoperit se va face la o dată ce va fi anunțată pe siteul clubului.

• În perioada 25 iunie - 8 iulie, în Bazinul descoperit se vor desfășura activități ale loturilor naționale de polo pe apă ale României, motiv pentru care programul de agrement va suferi unele modificări. Programul complet îl puteți găsi aici.