Home Handbal masculin HANDBAL. Dinamo, victorie mare la Zagreb. Akimenko aduce victoria in ultima secundă

Machineseeker EHF Champions League, etapa 6: HC PPD Zagreb - Dinamo 28-29 (16-15)

zagreb_dinamoCampioana României a bifat, pe 2 noiembrie, prima victorie în deplasare în actuala ediție a Champions League, 29-28 la Zagreb, în fața unei echipe cu care se află în luptă pentru ieșirea din grupă. Jucătorii antrenați de Xavier Pascual au fost conduși pe toată durata partidei, dar au revenit fantastic pe final. Practic, singura dată când tabela a indicat avantaj pentru Dinamo a fost în minutul 60, după golul victoriei înscris de Akimenko din 7 metri.

După ce au intrat cu avantaj minim la pauză, croații s-au desprins la 5 goluri în debutul reprizei secunde (20-15 și 21-16). Cu Ghedbane în mare formă în poartă, echipa lui Xavier Pascual și-a revenit și a egalat la 26 în minutul 57 dintr-un 7 metri transformat de Negru. Ultimul minut a fost de infarct, croații au avut atacul la 28-28, dar Ghedbane a apărat aruncarea lui Grahovac. Dinamo și-a purtat ultimul atac în 7 contra 6, iar Shebib a obținut o aruncare de la 7 metri când mai erau 3 secunde. Akimenko a fost cel desemnat să execute, ucraineanului nu i-a tremurat mâna și a adus o victorie  mare pentru Dinamo.

HC PPD ZAGREB – DINAMO 28-29 (16-15) Arbitri: Jonas Eliasson / Anton Palsson (Islanda)

Zagreb: Panjtar, Slavic – Dibirov 8, Srna 8, Cavar 4, Dodic 3, Leimeter 3, Klarica 1, Sirotic 1, Gojun, Kavcic, Grahovac, Kos, Faljic. Musa, Matanovic. Antrenor: Ivica Obrvan.

Dinamo: Ghedbane, Bucătaru – Negru 7, Akimenko 6, Ali Zein 3, Da Silva 3, Gurbindo 3, Humet 2, Pascual 1, Kasparek 1, Kuduz 1, Bokhan 1, Shebib 1, Kukic, Militaru, Sorhaindo. Antrenor: Xavier Pascual.

Evoluția scorului: 2-0 (min. 5), 5-2 (min. 12), 8-7 (min. 19), 13-11 (min. 25), 16-15 (pauză), 21-16 (min. 37), 23-21 (min. 44), 24-23 (min. 52), 26-26 (min. 57), 28-29 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 7 (6) – 7 (4).

Minute de eliminare: 18-8.