Home Handbal masculin Handbal. Dupa victoria cu CSM Bucuresti, Dinamo a plecat la Timisoara sa-si recupereze punctele pierdute in tur

Sajad_cu_CSMBHanbdaliștii de la Dinamo au trecut cu bine pentru unul dintre cele mai dificile hopuri din acest retur de campionat, meciul cu CSM București din etapa a 20-a a Ligii Naționale, disputat vineri, 23 februarie. Campionii s-au impus cu 26-25 la finele unui meci în care au fost conduși la pauză cu 7 goluri (16-9)! În repriza a doua, Dinamo a jucat fantastic și a întors rezultatul pentru trei puncte uriașe.

Jucătorul decisiv în meciul cu CSM București a fost Sajad Esteki, marcator a 9 goluri, însă întreaga echipă a pus umărul la acest rezultat, începând cu portarul Hedarirad (a avut câteva intervenții excelente în debutul reprizei secunde, care au dat tonul revenirii) și terminând cu fiecare jucător care a intrat în teren.

Marcatori: S. Esteki 9, Descat 5, A. Esteki 5, Gavriloaia 3, Mousavi 2, Gayduchenko 1, Bera 1 (Dinamo), respectiv Georgievski 4, Robledo 4, Militaru 4, Humet 3, Negru 3, Onyejekwe 2, Tioumentsev 2, Szasz 2, Ramba 1.

Cu această victorie, Dinamo a urcat până pe locul 5, cu 38 de puncte, la trei puncte de locul 3, Politehnica Timișoara, exact adversarul pe care campioana îl va întâlni în etapa următoare.

Meciul dintre Politehnica Timișoara și Dinamo este programat joi, 1 martie, de la ora 17:00. Alb-roșiii antrenați de Ștefan Constantin și Ionel Ene au plecat de marți spre Banat, pentru a preintâmpina eventuale probleme cu drumul greu.

Dinamo nu va putea miza pe Șandru și Mironescu, accidentați, însă va intra pe teren cu dorința de a recupera punctele pierdute pe teren propriu cu Politehnica. În tur, Poli s-a impus la București cu 26-23.

CS Dinamo, 27 februarie 2018

Săptămâna 17-23 septembrie 2018

Handbal. Liga Națională (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: CSU Suceava – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 2), 22 septembrie, ora 19:30: Abanca Ademar Leon – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 3), 22 septembrie, ora 11:00: Dinamo – Universitatea Cluj Napoca. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Naționale de seniori și tineret, 18-19 septembrie, Snagov

Judo. Campionatele Mondiale de seniori, 20-27 septembrie, Baku (Azerbaidjan)

Lupte. Campionatele Mondiale de juniori, 17-23 septembrie, Trnava (Slovacia)

Lupte. Turneul internațional Ion Cornianu – Ladislau Simon, seniori, 20-23 septembrie, Sala Polivalentă București

Sărituri cu schiurile. Cupă Mondială Grand Prix, seniori, 20-24 septembrie, Râșnov