Home Handbal masculin Handbal. Dus rece in Liga Nationala: infrangere cu Timisoara

Handbal. Dus rece in Liga Nationala: infrangere cu Timisoara

Liga Națională, etapa 2: Dinamo – Politehnica Timișoara 29-31 (15-15)

komogorov_cu_timisoaraLa finele unei săptămâni în care au obținut o victorie mare în Liga Campionilor (26-24 cu Elverum), handbaliștii de la Dinamo nu au mai găsit prospeținea necesară pentru a se impune în Liga Națională, în fața unei echipe extrem de motivate. Campionii au înregistrat astfel prima înfrângere din noul sezon.

Programul încărcat și timpul scurt dintre meciuri – Dinamo va juca aproape din trei în trei zile – au făcut ca jucătorii antrenați de Constantin Ștefan și Sebastian Bota să nu aibă cel mai bun tonus la meciul cu Politehnica Timișoara. Soarta meciului s-a decis în ultimele opt minute, când oaspeții au profitat de câteva ratări ale dinamoviștilor pentru a se desprinde la 28-25 (min. 55).

Evoluția scorului: 0-1, 3-2, 5-3, 7-11, 14-14, 15-15 (pauză), 18-17, 21-23, 25-25, 26-30, 29-31 (final).

Dinamo: Missaoui, Grigoraș - Descat 5, Gavriloaia 5, Kuduz 4, Bannour 4, Komogorov 3, Negru 2, Șandru 2, Savenco 2, Szasz 1, Mousavi 1, Alouini, Dima, Zulfic, Acatrinei.

Pentru Timișoara au marcat: Marjanovic 11, Sadoveac 6, Dragas 6, Fenici 4, Cîmpan 2, Milosevic 1, Pribanic 1.