Home Handbal masculin Handbal. Eliodor Voica: ”Un meci care putea fi castigat”. Sandru - zece goluri cu Elverum

Liga Campionilor, meciul : Dinamo – Elverum Handbal (Nor) 33-34 (16-16)

Sandru_cu_Elverum___11.jpgHandbaliștii de la Dinamo au încheiat meciurile de pe teren propriu din Grupa C a Ligii Campionilor cu un meci deschis, în care au întâlnit campioana Norvegiei, Elverum. Cele două echipe și-au împărțit momentele în care s-au aflat la conducere pe tabelă, în funcție de paradele celor doi portari. Irimuș a dominat prima parte, când Dinamo a condus și cu cinci goluri, iar finalul i-a aparținut lui Nergaard, care a închis poarta oaspeților.

Dinamo a avut un început de meci solid. Irimuș a scos mingi importante, iar în atac s-a înscris cu toate liniile: 6-2 (min. 8), 14-9 (min. 22) și 15-11 (min. 25). Finalul reprizei nu a mai fost însă atât de inspirat. Au fost de ajuns câteva mingi pierdute în atac, pentru ca oaspeții să contreze eficient, prin Lindboe și Gulliksen. La pauză a fost egal, 16-16.

În repriza secundă, jocul a curs într-o notă de echilibru. Dinamo a rămas la conducere până în minutul 37 (21-19), după care oaspeții au marcat de trei ori consecutiv, ultimele două reușite fiind în superioritate (21-22).

Șandru a readus egalitatea și a rămas până la final principala amenințare pentru poarta norvegienilor, centrul dinamovist înscriind un total de zece goluri în această partidă. Dinamo a mai condus cu 26-24 și 27-26 (min. 47), însă finalul le-a aparținut oaspeților, care s-au distanțat la trei goluri, 29-31 și 31-34.

Dinamo a abordat și acest meci cu probleme de efectiv. Sajad Esteki este în continuare accidentat (coastă fisurată), Dan Savenco este în perioada de recuperare, iar Sajin nu a intrat niciun moment, deși s-a aflat pe banca de rezerve, din cauza unei rupturi musculare.

Campioana României rămâne cu două goluri în această ediție a Ligii Campionilor și mai are un singur meci de disputat, în deplasare cu Kadetten Schaffhausen (30 noiembrie).

Dinamo: Irimuş, Heidaridad, Grigoraş – Descat 5, Mironescu 3, Gayduchenko 5, Şandru 10, Gavriloaia 3, A. Esteki 3, Komogorov 3, Mocanu 1, Bera, Mousavi, Sajin. Antrenor: Eliodor Voica

Elverum: Oeien, Nergaard, Imsgaard – portari; Linderud, Thorsteinsson, Borresen 1, Mehl, Lindboe 13, Orsted 4, Burud, Ekren 5, Poklar 1, Frederiksen 6, Hanisch 2, Gulliksen 7, Jonsson. Antrenor: Michael Apelgren

Eliodor Voica: ”A fost un meci care putea fi câștigat, dar din cauza multelor greșeli pe care le-am făcut în unele momente importante ale jocului nu am putut să ne impunem. Foarte multe mingi pe care le-am făcut cadou pe faza de atac, în continuare suferim în sectorul central al apărării, cred că acestea sunt principalele probleme cu care se confruntă echipa. Per ansamblu, păstrând o notă de optimism, se observă o pantă ascendentă, dar nu cred că este suficient pentru a câștiga un meci de Liga Campionilor, chiar dacă era unul fără miză, cum a fost cel cu Elverum”.