Home Handbal masculin Handbal. Final cu incidente la Constanta. Semifinala se decide in meciul 3

Handbal. Final cu incidente la Constanta. Semifinala se decide in meciul 3

Liga Națională, semifinale, meci 2: HC Dobrogea Sud – Dinamo 27-25 (15-13). Scor general: 1-1

allahkaram_cu_Dobrogea.jpgHandbaliștii de la Dinamo au cedat miercuri la Constanța, după un meci tensionat, cu un final marcat de incidente în tribune. Firma de pază nu a asigurat perimetrul în care s-au aflat suporterii dinamoviști, au apărut unele incidente, iar forțele de ordine au folosit gaze lacrimogene. Meciul s-a întrerupt cu un minut și jumătate înainte de final, la scorul 26-24 pentru gazde.

Meciul a fost tensionat și în teren, arbitrii Harabagiu și Stănescu arătând trei cartonașe roșii, unul pentru gazde (Nikolic) și două în tabăra dinamovistă (Mousavi și Mironescu).

Tabela a stat în echilibru în mare parte din repriza întâi, Dinamo având de mai multe ori avantaj de un gol. Pe finalul primei părți, alb-roșiii au ratat câteva atacuri, iar Dobrogea s-a desprins la trei goluri: 13-10 și 15-12. La cabine s-a intrat cu 15-13.

În debutul reprizei secunde, în numai câteva minute, Dinamo a recuperat și a trecut în avantaj: 16-17. Au intervenit însă din nou ratările în tabăra dinamovistă, iar gazdele au prins din nou avans: 23-19.

Pe final, Dinamo a avut de două ori ocazia de a comprima diferența la un gol, dar campionii s-au precipitat în atac și au ratat.

După incidentele din tribune, meciul s-a reluat după 15 minute, de la 26-24. Fiecare echipă a mai înscris o dată, astfel că Dobrogea Sud a împins semifinala în meciul decisiv, care va avea loc pe 13 mai.

Pentru Dinamo au marcat: Vrankovic 5, S. Esteki 4, Ragot 4, Șandru 3, A. Esteki 3, Asoltanei 2, Bera 2, Cîmpan 1, Mousavi 1.

CS Dinamo, 26 aprilie 2017

Săptămâna 17-23 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 17), 23 ianuarie, ora 19:00: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 13), vineri 21 ianuarie, ora 18:00 (TVR 3): Dinamo – SCMU Craiova. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (sferturi de finală, retur), 19 ianuarie, ora 17:00: CSO Voluntari - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 13), sâmbătă 22 ianuarie, ora 17:00: Dinamo – CSM Lugoj. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9), 20-21 ianuarie: Sportul Studențesc – Dinamo. Bazin Floreasca

Scrimă. Campionatul Național de cadeți și juniori la sabie (masculin și feminin), 18-22 ianuarie, București

Tir. ISSF Grand Prix Osijek, 18-22 ianuarie, Croația