Campioana României la handbal masculin și-a asigurat serviciile unui inter dreapta de top. Internaționalul tunisian Amine Bannour (28 de ani), ultimul an la Chambery Savoie (Franța), a semnat cu Dinamo pentru noul sezon competițional și va avea misiunea să dea forță liniei de 9 metri a ”dulăilor”. Bannour a jucat 16 meciuri și a marcat 54 de goluri pentru Chambery.
Amine Bannour este un handbalist experimentat, cu o tehnică individuală foarte bună. Jucător înalt (1,97 metri), stângaciul tunisian și-a făcut un renume atât la echipele de club la care a jucat (Club Africain Tunis 2010-2012, Mudhar Club 2012, Etoile du Sahel 2013, Al Sadd 2014-2017, Chambery 2017-2018), cât și la echipa națională.
Cu reprezentativa Tunisiei a cucerit medalia de aur la Campionatul Africii în 2018 și 2012, este sfert finalist la Jocurile Olimpice de la Londra 2012, participant la Campionatele Mondiale din 2013 (locul 11), 2015 (locul 15) și 2017 (locul 19). Este, de asemenea, medaliat cu bronz la Mondialele de juniori 2011 și a fost declarat cel mai bun inter dreapta la Campionatul Africii 2012 și cel mai bun marcator al Cupei Mondiale a Cluburilor 2012.
Amine Bannour este una dintre noutățile la nivelul liniei de 9 metri. El va acoperi un post pe care Dinamo l-a avut descoperit în sezonul trecut. Trupa antrenată de Ștefan Constantin și Ionel Ene a câștigat campionatul fără să aibă un jucător de mâna stângă la linia de 9 metri. Celelalte transferuri la linia de 9 metri vor fi prezentate zilele următoare.
Dinamo sezonul 2018-2019
Linia de 6 metri
Extreme stânga: Hugo Descat, Nicu Negru (nou venit)
Extreme dreapta: Răzvan Gavriloaia, Muhamed Zulfic (nou venit)
Pivoți: Dan Savenco, Alireza Mousavi, Andras Szasz (nou venit)
Linia de 9 metri
Inter dreapta: Amine Bannour (nou venit)

Amine Bannour își pune semnătura pe contractul cu Dinamo
CS Dinamo, 19 iunie 2018
Săptămâna 4-10 mai 2026
Volei masculin. Divizia A1, FINALA (meci 1), luni 4 mai, ora 18:00: Dinamo – CS Arcada Galați. Sala Dinamo
Volei masculin. Divizia A1, FINALA (meci 2), marți 5 mai, ora 18:00: Dinamo – CS Arcada Galați. Sala Dinamo
Baschet. LNBM, play-off sferturi (meci 5), miercuri 6 mai, ora 18:00: Dinamo – Rapid. Sala Dinamo
Handbal. Liga Națională (etapa 21), joi 7 mai, ora 15:00: SCM Politehnica Timișoara – Dinamo
Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 5), vineri 8 mai, ora 16:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache Dinamo (anulat / omolagat cu 5-0 pentru Dinamo)
Fotbal. Liga 2, play-out (etapa 7), sâmbătă 9 mai, ora 11:00: CS Dinamo – ASA Târgu Mureș. CNF Buftea
Fotbal. Superliga Romania, play-off (etapa 8), duminică 10 mai, ora 19:00: Dinamo - FC Argeș. Stadionul Național Arcul de Triumf
În vederea efectuării unor lucrări de amenajare a spațiilor exterioare, necesare fluidizării circulației auto în Complexul Sportiv DINAMO București, în perioada 06.05 - 08.05.2026 vom restricționa accesul autoturismelor din strada Barbu Văcărescu.
Mulțumim pentru înțelegere!