Home Handbal masculin Handbal. La revedere, Champions League! Speram sa ne revedem in 2018

Handbal. La revedere, Champions League! Speram sa ne revedem in 2018

Liga Campionilor, etapa 10: Kadetten Schaffhausen (Elv) – Dinamo 27-25 (14-14)

Komogorov_cu_Schaffhausen16Vitali Komogorov și Ciprian Șandru au strălucit în Elveția (17 goluri împreună), dar evoluția celor doi jucători de la linia de 9 metri nu a fost de ajuns pentru ca Dinamo să-și adauge puncte în clasamentul Grupei C. Handbaliștii alb-roșii încheie astfel sezonul 2017-2018 al Ligii Campionilor cu o victorie și nouă înfrângeri (două puncte). Soarta meciului cu Kadetten s-a decis în ultimele două minute, când Dinamo a fost decimată de eliminări.

Dinamo a plecat în Elveția cu numai nouă jucători de câmp, dar a dat o replică bună echipei Kadetten Schaffhausen.

Elvețienii au dominat începutul primei reprize, când s-au distanțat la trei goluri, 8-5 și 9-6, dar Dinamo a revenit și a preluat conducerea (11-12 și 12-13). Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 14-14.

În partea a doua, începutul a fost tot al gazdelor, care au reușit desprinderea: 21-16 (min. 39). Banca tehnică dinamovistă a cerut time-out, iar în opt minute s-a restabilit egalitate, 22-22 (min. 47). Finalul a fost pe muchie de cuțit, până când arbitrii au lăsat echipa dinamovistă în numai trei jucători de câmp plus portarul. În efectiv redus, campioana României nu a putut rezista.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș - Descat 5, Mironescu 1, Șandru 8, Gavriloaia, A. Esteki 1, Komogorov 9, Mocanu 1, Bera, Mousavi.

Pentru Kadetten au marcat: Meister 1, Pendic 2, Zehnder 4, Norouzi 2, Szyba 4, Ostroushko 6, Tominec 8.

CS Dinamo, 30 noiembrie 2017

Săptămâna 22-28 octombrie 2018

Baschet. Liga Națională (etapa 4), 26 octombrie, ora 18:30: Dinamo Știința – U BT Cluj-Napoca. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 3), 26 octombrie (ora 18:30) si 27 octombrie (ora 11:30): CSM Digi Oradea – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 3), 27 octombrie, ora 17:00: Dinamo – CSM Câmpia Turzii. Sala Dinamo

Box. Campionatul Național de cadeți, 21-28 octombrie, Satu Mare

Gimnastică. Campionatul Mondial seniori, 24 octombrie – 4 noiembrie, Doha (Qatar)

Lupte. Campionatele Mondiale seniori, 22-28 octombrie, Budapesta (Ungaria)

Schi-sărituri. Campionatul Național feminin și masculin, 26-27 octombrie, Râșnov

Scrimă. Campionatul Național de sabie seniori – feminin și masculin, 25-29 octombrie, București

Acreditari CHL

• În zilele de 27 și 28 octombrie 2018, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va găzdui competiția internațională de înot ”Cupa Andrei Nicolescu” - ediția a II-a. În cele două zile sus-menționate, nu se vor desfășura activități de inițiere și agrement la înot.

• În data de 21 octombrie 2018, Bazinul olimpic Anatolie Grințescu va găzdui un meci din cadrul Superligii de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura între orele 12:00 – 20:00.