Home Handbal masculin Handbal. La revedere, Champions League! Speram sa ne revedem in 2018

Handbal. La revedere, Champions League! Speram sa ne revedem in 2018

Liga Campionilor, etapa 10: Kadetten Schaffhausen (Elv) – Dinamo 27-25 (14-14)

Komogorov_cu_Schaffhausen16Vitali Komogorov și Ciprian Șandru au strălucit în Elveția (17 goluri împreună), dar evoluția celor doi jucători de la linia de 9 metri nu a fost de ajuns pentru ca Dinamo să-și adauge puncte în clasamentul Grupei C. Handbaliștii alb-roșii încheie astfel sezonul 2017-2018 al Ligii Campionilor cu o victorie și nouă înfrângeri (două puncte). Soarta meciului cu Kadetten s-a decis în ultimele două minute, când Dinamo a fost decimată de eliminări.

Dinamo a plecat în Elveția cu numai nouă jucători de câmp, dar a dat o replică bună echipei Kadetten Schaffhausen.

Elvețienii au dominat începutul primei reprize, când s-au distanțat la trei goluri, 8-5 și 9-6, dar Dinamo a revenit și a preluat conducerea (11-12 și 12-13). Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 14-14.

În partea a doua, începutul a fost tot al gazdelor, care au reușit desprinderea: 21-16 (min. 39). Banca tehnică dinamovistă a cerut time-out, iar în opt minute s-a restabilit egalitate, 22-22 (min. 47). Finalul a fost pe muchie de cuțit, până când arbitrii au lăsat echipa dinamovistă în numai trei jucători de câmp plus portarul. În efectiv redus, campioana României nu a putut rezista.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș - Descat 5, Mironescu 1, Șandru 8, Gavriloaia, A. Esteki 1, Komogorov 9, Mocanu 1, Bera, Mousavi.

Pentru Kadetten au marcat: Meister 1, Pendic 2, Zehnder 4, Norouzi 2, Szyba 4, Ostroushko 6, Tominec 8.

CS Dinamo, 30 noiembrie 2017

Săptămâna 10-17 decembrie 2017

Baschet. Liga Națională (etapa 9), 18 decembrie, ora 20:00: Dinamo – Politehnica Iași. Sala Dinamo

Handbal masculin. Liga Națională (etapa 15), 14 decembrie, ora 18:00: Minaur Baia Mare – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 6), 15 decembrie (ora 11:00) și 16 decembrie (ora 11:00): Dinamo – Sportul Studențesc. Bazinul Dinamo

Volei masculin. Cupa României (faza a II-a, retur), 12 decembrie, ora 19:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 13), 17 decembrie, ora 13:30: Steaua – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 10), 16 decembrie: Dinamo – CSM București.

Natație. Campionatele Europene de înot în bazin de 25 de metri, 13-17 decembrie, Copenhaga (Danemarca)

Scrimă. Grand Prix sabie, masculin și feminin, 15-17 decembrie, Cancun (Mexic)

ANUNT FITNESS

În luna decembrie, la orice abonament încheiat la sala de fitness CS Dinamo (Șos. Ștefan cel Mare nr. 7-9) beneficiați gratuit de antrenor personal și plan de nutriție.

Detalii: Leonard Crețu (0745 176 299)