Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională, derbyul etapei a doua: Știința Bacău - Dinamo

Handbal. Liga Națională, derbyul etapei a doua: Știința Bacău - Dinamo

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

H__chirut.jpgSala Sporturilor din Bacău va găzdui sâmbătă, 6 septembrie, cu începere de la ora 19:15, derby-ul etapei a doua a Ligii Naționale de handbal dintre Știința Municipal Bacău şi Dinamo București. În prima etapă, moldovenii au câștigat greu în deplasarea de la Suceava (26-24), după ce au fost conduși la pauză cu șase goluri (18-12). Chiar dacă au avut la pauză un avans de șapte goluri dinamoviștii au câștigat şi ei prima etapă pe teren propriu în fata lui Poli Timișoara cu același scor, 26-24.

La solicitarea antrenorului Mateo Garralda, gruparea din orașul lui Bacovia a reușit să-l coopteze în lot, chiar înaintea acestui meci, pe proaspătul internațional spaniol Victor Alonso (de la Ademar Leon), care evoluează pe postul de inter dreapta. Conducerea lui Dinamo a decis să renunțe la serviciile sârbului Taskovic şi pe postul de inter stânga a fost transferat de la Croația Zagreb gigantul croat (2,12m; 109kg) Josip Sandrk. Aceștia îşi vor face debutul în Liga Națională chiar cu ocazia acestui derby. La echipa gazdă se pare că va lipsi internaționalul român Ionuţ Ramba, iar ”alb roșiii” nu vor putea conta pe Liviu Mironescu şi Ibrahima Diaw, accidentați.

Dacă cele două echipe nu au convins în prima etapă, suntem siguri că altfel se vor mobiliza cu ocazia acestei întâlniri şi vor oferi un adevărat show handbalistic. Avem încredere în băieții noștri care sunt capabili de un rezultat pozitiv. Baftă băieţi! Forza Dinamo!

CS Dinamo, 05 septembrie 2014, ora 12:50