Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională, etapa 13. Victorie uriașă la Constanța

Handbal. Liga Națională, etapa 13. Victorie uriașă la Constanța

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

HCM Constanța – Dinamo București 25-27 (13-12)

handbal_diawHandbaliștii de la Dinamo au reușit o victorie uriașă în restanța cu HCM Constanța, din etapa a 13-a a Ligii Naționale. ”Câinii” lui Ion Mocanu s-au impus marți pe terenul campioanei cu scorul de 27-25 (12-13), după un meci spectaculos, în care au strălucit portarul Ionuț Irimuș și francezul cu origini senegaleze Ibrahima Diaw. Cu această victorie roș-albii au urcat pe locul doi în clasamentul Ligii Naționale.

Jocul de la Constanța a fost foarte echilibrat. Campioana a început ceva mai bine (3-1), dar roș-albii au dat dovadă de caracter și au revenit în avantaj pe tabelă: 4-6, 5-7, 6-8 și 7-9. În minutul 19 Dinamo a suferit prima eliminare de două minute, iar în superioritate gazdele au egalat și mai apoi s-au desprins, 11-9. Până la pauză, roș-albii au comprimat diferența la un gol printr-o determinare remarcabilă, Răpciugă (a înscris chiar și din postura de pivot!), Nițu, Chiruț sau Asoltanei găsind soluțiile cele mai bune în atac.

În repriza a doua, Diaw a fost de neoprit, trăgând efectiv echipa după el. Dublat de Ragot, care a intrat bine în joc, Diaw a marcat în momentele importante, punând presiune pe constănțeni. Apărarea a funcționat bine (Savenco eficient, Irimuș inspirat la aruncările din extremă), astfel că roș-albii au rămas în joc. Ultima egalitate s-a consemnat în minutul 56, 25-25, când Dinamo a beneficiat de o aruncare de la 7 metri, dublată de o eliminare de două minute în tabăra gazdelor. Diaw a marcat, HCM nu a reușit același lucru la faza imediat următoare, iar tabela a fost închisă în minutul 58 de pivotul Marius Mocanu, care și-a marcat ziua de naștere printr-un gol de trei puncte.

Ion Mocanu: ”Felicit toți jucătorii”

După fluierul final, marcat de hora victoriei încinsă de dinamoviști pe terenul campioanei, jucătorii au fost felicitați la vestiar de președintele CS Dinamo, Elisabeta Lipă. ”Este o victorie mare, pentru că nu țin minte când am mai învins noi la Constanța. Mă bucur că băieții au căpătat încredere în ei și că au arătat că pot învinge orice echipă din campionat”, a declarat Elisabeta Lipă.

Antrenorul dinamovist Ion Mocanu a ținut să remarce întregul lot echipă. ”Echipa a jucat exemplar până în minutul 60. Este o victorie mare care dovedește că avem valoare. Îi felicit pe toți jucătorii. Cred că ultima victorie a lui Dinamo la Constanța a avut loc în urmă cu 10 ani”.

Cu această victorie Dinamo acumulează 25 de puncte și urcă pe locul doi în clasament, după HC Odorhei (27 puncte). Pe trei este CSM București, 25 puncte (golaveraj inferior / un meci mai puțin), iar pe 4, Minaur Baia Mare, cu 24 de puncte. HCM Constanța este pe 5, cu 23 puncte.

Marcatori: Diaw 7, Nițu 4, Răpciugă 4, Mocanu 3, Chiruț 3, Asoltanei 2, Ragot 2, Șandru 1, Băluț 1. Pentru HCM Constanța au marcat în principal Ciutura 6, Rakcevic 5.

Următorul meci al dinamoviștilor în Liga Națională, ultimul din 2014, este programat pe 13 decembrie, la București, cu Știința Municipal Bacău.

CS Dinamo, 09 decembrie 2014, ora 21:50

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.