Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională, etapa 20. Victorie scăpată printre degete

Handbal. Liga Națională, etapa 20. Victorie scăpată printre degete

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo Bucureşti – HCM Minaur Baia Mare 26-26 (16-14)

H_Vrankov_9.jpgDinamo Bucureşti a întâlnit sâmbătă pe teren propriu HCM Minaur Baia Mare în cadrul etapei cu numărul 20 a Ligii Naţionale. A patra întâlnire dintre cele două rivale (după tur şi cele două meciuri de Cupa României) a adus în sala Dinamo un număr mare de iubitori de handbal, care au asistat şi de data aceasta la un spectaculos derby. Din păcate pentru alb-roşii, aceştia au scăpat printre degete victoria, chiar dacă şi-au dorit mult o revanşă pentru eliminarea din Cupa României.

Vrankovic a găsit greu breșe prin apărarea Minaurului

Băimărenii au început mai bine (0-3 min. 4), dar lipsa pivotului Pribanic (cel mai bun jucător din ambele manşe din Cupă) s-a făcut simţită din plin în jocul acestora. Alb-roşiii s-au apărat mai exact, dejucând combinaţiile atacului advers şi au pus stăpânire pe joc, punctând pe contraatac şi faza a doua.

Atacul poziţional a funcţionat mult mai eficient şi mingea a ajuns la extreme şi pivot, declanșând o adevărată degringoladă în apărarea oaspeţilor. Portarul Tatai, care a început meciul destul de bine, a fost neputincios la execuţiile lui Mironescu sau Băluţ. Dinamo s-a distanţat la 5 goluri în minutul 21 şi se părea că Minaur nu mai are resurse. Lars Walther a sesizat lipsa de inspiraţie a lui Tatai şi Eklemovic şi i-a înlocuit cu Pop şi respectiv Stegavik. Schimbările au adus un suflu nou şi astfel, pe fondul unei scăderi de ritm în jocul dinamoviştilor, Minaur a redus din diferenţă.

Iată şi evoluţia scorului din prima parte a jocului: 0-3 min. 4; 4-6 min. 11; 7-7 min. 14; 13-8 min. 21; 14-11 min. 27; 16-14 min. 30, scor la pauză.

Pauza a reprezentat un sfetnic bun pentru oaspeţi, care au intrat mult mai motivaţi,  chiar dacă au reluat jocul cu dublă inferioritate numerică. Impulsionaţi de micuţul Stegavik, aceştia au controlat repriza a doua şi au revenit pe tabela de scor, reușind chiar să conducă în minutul 38 (17-18). S-a mers cap la cap până în minutul 53, când Minaur, pe fondul greşelilor copilăreşti ale dinamoviștilor, s-a distanţat la 3 goluri (23-26) şi părea că nu mai poate scăpa victoria. Cu acest lucru nu a fost de acord Ragot, tehnicul jucător francez reuşind să marcheze 3 goluri consecutive, care au ridicat spectatorii în picioare. Din păcate, tot el avea sa rateze şi şansa de a câștiga acest joc, cu un şut total neinspirat în superioritate numerică.

Meciul s-a încheiat nedecis, spre marea dezamăgire a băieților noștri, care au irosit şi această oportunitate de a câştiga împotriva ocupantei primului loc în clasamentul Ligii Naționale, la momentul jocului. Evoluția scorului în repriza a doua: 17-15 min. 32; 17-17 min. 37; 19-19 min. 40; 21-20 min. 45; 23-26 min. 53; 26-26 min. 57, scor final.

Marcatori: Mironescu 7 goluri, Chiruţ 4 g (3 din 7 m), Băluţ 4 g, Mocanu 2 g, Ragot 3 g, Şandru 1 g, Vrankovic 1 g, Manea 2 g, Răpciugă 1 g, Sandrk 1 g.

De remarcat şi evoluția foarte bună a portarilor Irimuş (17 intervenţii) şi băimăreanul Pop (11 intervenţii).

CS Dinamo, 01 martie 2015, ora 22:45