Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională, etapa 21. Eșec și două accidentări

Handbal. Liga Națională, etapa 21. Eșec și două accidentări

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Potaissa Turda-Dinamo București 29-21 (16-10)

H_Vranko_5.jpgDinamo s-a deplasat la Turda în etapa cu numărul 21 a Ligii Naționale de handbal cu gândul la o victorie în faţa Potaissei, echipă care se zbate să prindă un loc în play off. Din păcate, socoteala de acasă nu s-a potrivit şi cu cea din târg”, alb roșiii cedând fără drept de apel în faţa unui adversar motivat şi foarte incomod pe propriul teren.

Vrankovic (la minge) s-a accidentat la Turda

Gazdele au controlat în permanenţă jocul şi au reușit să se desprindă încă de la finalul primei reprize când, în 7 minute au marcat de cinci ori şi au primit un singur gol (16-10). Nimic nu a funcționat în jocul dinamoviștilor care s-au izbit de o apărare bine pusă la punct, au ratat mult şi au fost taxați aspru pe faza a doua şi contraatac. Diferența a crescut şi la nouă goluri (20-11 min. 37) în partea secundă a jocului. Pe lângă o înfrângere severă, Dinamo a suferit şi două pierderi la nivelul lotului Şandru (min. 12) şi Vrankovic (min. 50) părăsind terenul accidentați. Turdenii au reușit să-şi ia revanșa după înfrângerea categorică suferită în tur (26-20) şi să spere în continuare la o clasare în primele opt echipe, iar băieții noștri au ratat șansa, prin prisma rezultatelor din această etapă, de a urca două locuri în clasament (de pe locul 5, pe locul trei).

Marcatori: Chiruţ 5 goluri; Ragot 3 g; Vrankovic 2 g; Diaw 2 g; Niţu 2 g; Asoltanei 2 g; Sandrk 2 g; Mironescu 1 g; Băluţ 1 g; Mocanu 1 g.

CS Dinamo, 09 martie 2015, ora 08:05

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.