Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)
H.C.M. Minaur Baia Mare - Dinamo București 27-20 (9-8)
Etapa a 7-a a Ligii Naționale a programat un derby de tradiție în handbalul masculin, cel dintre Minaur Baia Mare şi Dinamo București. Sala sporturilor ”Lascăr Pană” s-a dovedit neîncăpătoare (peste 3000 de spectatori) semn că handbalul a fost, este şi va fi probabil sportul rege în orașul reședință al Maramureșului. Cu toate că din loturile ambelor echipe au lipsit jucători importanți (Sadoveac, Malmagro, Marta la Minaur, Mironescu, Vrankovic, Rydergard, Diaw la Dinamo) cele două formații au oferit un spectacol agreabil, în care nu au lipsit încleștările bărbătești, parade de senzație ale portarilor, dar şi faze de reală virtuozitate tehnică.
Foto: Pentru Dinamo urmează meciul cu Turda
În prima parte a jocului s-au înscris goluri puține datorită apărărilor care au fost foarte agresive, dar şi a portarilor, atât Tatai, cât şi dinamovistul Irimuş având intervenții senzaționale. Chiar dacă formația gazdă s-a desprins la patru goluri în minutul 25 (9-5), alb roșiii au revenit prin golurile marcate de Ragot şi Šandrk şi au redus diferența la numai un gol, 9-8, scor cu care s-a intrat la pauză la vestiare. Evoluția scorului în prima repriză: 1-1 min 6; 3-2 min 12; 5-3 min 15; 6-4 min 19; 9-5 min 25; 9-8 min 30.
Puternic susținuți din tribune, băimărenii au jucat mult mai exact repriza a doua şi au profitat din plin de greșelile adversarilor, pe care le-au taxat prompt pe contraatac. Alb roșii nu au rezistat presiunii şi au alternat din nou momentele bune de joc cu cele în care au gafat nepermis, iar portarul Tatai (cu 20 de intervenții, printre care şi două aruncări de la 7 m) a fost omul care le-a făcut viața şi mai grea. Încurajatoare a fost evoluţia gigantului Šandrk, dar se pare că interul croat mai are nevoie de ceva timp să se integreze. Evoluţia scorului: 14-10 min 35; 17-12 min 40; 20-15 min 45; 21-17 min 48; 22-18 min 50; 24-18 min 55; 27-20 min 60.
Marcatori: Ragot 6 goluri; Šandrk 6 g; Asoltanei 5 g (1 din 7 m); Chiruţ 2 g (1 din 7 m); Savenco 1 g.
Pentru băieții noștri urmează un nou examen greu miercuri, 8 octombrie, ora 20:00, când vor întâlni pe teren propriu (sala Dinamo) echipa Potaissa Turda.
Săptămâna 10-16 august 2026
Înot. Campionatul European de la Paris (David Popovici, Denis Popescu), 10-16 august
Atletism. Campionatul European de la Birmingham (Rareș Toader), 10-16 august
Gimnastică. Campionatul European de la Zagreb (Maria Ceplinschi – competiția senioarelor; Aniela Tudor și Ariana Tamași la junioare), 13-16 august
Handbal. Turneu de pregătire în Portugalia: meciuri cu Benfica Lisabona (marți 11 august) și Aguas Santas (joi 13 august)
Fotbal. Cupa României Betano (turul 3), miercuri 12 august, ora 11:00: SC Popești Leordeni - CS Dinamo. CNF Buftea
Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 11), vineri 14 august ora 17:00: Dinamo - SC USMV Timișoara. Stadion Florea Dumitrache (TVR Sport)
Fotbal. Liga 2 (etapa 3), sâmbătă ora 11:00: CS Dinamo – Metalul Buzău. Baza Sportivă Daco-Getica București
Fotbal. Superliga Romania (etapa 4), sâmbătă 15 august, ora 21:30: Rapid – Dinamo 1948
Centrul de resurse bibliografice în domeniul guvernării deschise. Link informații (AICI)
Platforma e-consultare.gov.ro, dezvoltată de Secretariatul General al Guvernului ca punct unic de acces pentru publicarea informațiilor și documentelor aferente transparenței decizionale și accesului la informațiile de interes public, poate fi accesată AICI