Home Handbal masculin Handbal. Liga Naționala, play-off (meciul 2). Apărare la sacrificiu

Handbal. Liga Naționala, play-off (meciul 2). Apărare la sacrificiu

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo București-Dunărea Călăraşi 28-26 (12-14)

Sandru_Din-Cl_2015Dinamo a reușit să învingă nu fără emoții Dunărea Călăraşi în meciul doi al sferturilor Ligii Naționale de handbal. Cu tribunele pline şi cu o frumoasă galerie, câinii au început în forţă şi se părea că nimic nu îi poate opri în drumul spre victorie. Experimentata echipă călărășeană a jucat agresiv în apărare, a temporizat jocul în atac până la limita pasivului bazându-se pe aruncările de la distanţă ale tunarului Şania şi a beneficiat şi de un nesperat ajutor al arbitrilor, care au greșit doar de 8 ori în prima repriză, dar de fiecare dată în defavoarea gazdelor.

Astfel tabela arăta la pauză un neverosimil 12-14 în favoarea oaspeților. Iată şi evoluția scorului în această parte a jocului: 3-0 min 4; 5-2 min 7; 5-5 min 11; 7-8 min 15; 10-10 min 20; 10-12 min 26; 12-14 min 30.

Sandrk_Din-CL_2015Adulmecând primejdia şi cu orgoliul rănit, dulăii au dat dovadă de caracter, au ignorat arbitrajul, şi-au văzut de jocul lor şi au controlat repriza a doua de la un capăt la altul, reușind un handbal de calitate. Publicul a fost la înălţime şi a apreciat la maximum reușitele spectaculoase ale lui Asoltanei şi Şandru, intercepţiile fabuloase ale lui Diaw, jocul la sacrificiu al apărării şi şi-a încurajat favoriții purtându-i către un succes clar, în faţa unui adversar care nu a impresionat cu nimic. Evoluția scorului în partea secundă a jocului:15-15 min 34; 18-15 min 37; 20-17 min 39; 22-19 min 43; 24-19 min 45; 25-20 min 48; 27-24 min 53; 27-25 min 55; 28-26 min 59 scor final.

Marcatori: Asoltanei 9 goluri (5 din 7 metri); Sandrk 5 g; Şandru 5 g; Mironescu 3 g; Manea 2 g; Diaw 1 g; Chiruţ 1 g; Niţu 1 g; Răpciugă 1 g.

Scorul la general este 1-1 şi urmează întâlnirea de joi, de la ora 20:15, care va decide echipa calificată în careul de ași. Alb roșiii sunt hotărâți să lupte cu îndârjire pentru șansa lor şi să aducă, după o pauza destul de lungă, pe Dinamo acolo unde era mai mereu obișnuită să se afle şi anume, pe podium. Suporterii dinamoviști vor dovedi din nou că sunt o adevărată familie şi își vor susține până la capăt favoriții. Felicitări băieţi! Baftă în decisiv!

Echipa_Din-Cl_2015

CS Dinamo, 07 mai 2015, ora 7:40

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)