Home Handbal masculin Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 10-a

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 10-a

Un articol de Florin Vasiliu

Știința Municipal Dedeman Bacău-Dinamo București: 35-21 (16-12)

Etapa cu numărul X a Ligii Naționale de handbal a pus faţă în faţă ocupantele locurilor IV (Știința Bacău) şi III (Dinamo București). Din păcate pentru băieții noştri, vicecampioana României  s-a dovedit a fi un adversar mult prea puternic, care a depășit momentele de criză şi nu degeaba şi-a anunțat ca obiectiv câștigarea campionatului în acest sezon.

În faţa unui public care a umplut până la refuz Sala Sporturilor din Bacău şi care şi-a încurajat frenetic favoriții, dinamoviștii au început curajos şi au reușit să conducă cu două goluri, 5-3, în minutul 10. Simţind că ceva este în neregulă, antrenorul Bacăului şi selecționerul echipei naționale, Eliodor Voica, cere time out şi îşi reorganizează elevii. Astfel, în minutul 13, torpila fostului dinamovist, georgianul Rusia, aduce în avantaj pentru prima dată formația gazdă, care avea să nu mai cedeze inițiativa până la finalul partidei. După a doua eliminare de două minute a lui Chiruţ, dinamoviștii au pierdut ritmul cu adversarul şi numai intervențiile lui Dragomir au făcut ca scorul la pauză să fie dor 16-12 pentru gazde.

Evoluția scorului în prima repriză a fost următoarea: 3-5 (min. 10); 6-5 (min. 13); 10-8 (min. 17); 13-10 (min. 20); 14-11 (min. 27); 16-12 (min. 30).

Repriza a doua a fost un adevărat coşmar. Apărarea agresivă 3-2-1, avansată, deseori transformată în 4-2, a gazdelor, care şi-au făcut foarte conștiincios temele pentru acest meci, anticipează orice încercare de pătrundere spre poartă a adversarului. Mereu presați, băieții noștri greșesc mult şi chiar dacă scapă spre poarta adversă, bara sau intervențiile miraculoase ale tânărului Răducu Tamaş fac imposibilă concretizarea acțiunilor pe tabela de marcaj. Pasele la intercepție şi ratările noastre se transformă în contraatac şi faza a II-a pentru moldoveni care înscriu gol după gol şi câștigă detașat făcând rocada mica cu Dinamo şi trecând pe locul trei al clasamentului.

Felicităm echipa Bacăului şi le urăm succes în confruntarea cu suedezii de la I.F. Kristianstad în turul III preliminar al Cupei E.H.F. Alb roșii trebuie să se refacă rapid după acest meci, să strângă rândurile, pentru că urmează o partidă la fel de dificilă în compania unei alte candidate la podium, H.C. Odorhei.

Evoluția scorului în repriza a doua: 18-13 (min. 35); 23-14 (min. 39); 27-14 (min. 46); 28-16 (min. 48); 32-18 (min. 56); 35-21 (min. 60).

Marcatori: Băluţ (4 goluri); R Răpciugă (3); Nicolae (3); Mironescu (3); Manea (2); Purcărea (2); Chiruţ (1); Dimache (1); Şandru (1); M Răpciugă (1).

CS Dinamo, 21 noiembrie 2013, ora 900

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.