Home Handbal masculin Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 15-a

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 15-a

Un articol de Florin Vasiliu

2014_Din_TgJiuC. S. Dinamo București - Energia Pandurii Tg. Jiu: 26-24 (17-15)

Așa cum era de așteptat, întâlnirea dintre C. S. Dinamo București şi Energia Pandurii Tg. Jiu, disputată sâmbătă, 1 februarie 2014, a fost una echilibrată, aprig disputată, dar şi spectaculoasă. A fost un joc al apărărilor, ambele formații mizând mult pe faza defensivă, dar şi pe contraatac şi faza a II-a. Dacă dinamoviștii au ales un 6-0 agresiv cu un cuplu de apărători centrali Savenco - Răzvan Răpciugă foarte mobili şi care au anticipat multe din acțiunile oaspeților, gorjenii au jucat un 5-1 cu Dragnea în faţă şi Păiuş apărător central, punând şi ei de foarte multe ori în dificultate atacul advers. S-a jucat la sacrificiu, ambele formații dorindu-şi cu ardoare cele trei puncte.

Din păcate pentru alb-roșii, minutul 13 al partidei a fost unul cu ghinion, Costel Manea părăsind terenul accidentat la genunchiul stâng. Sebastian Bota a găsit soluția şi R. Răpciugă s-a dovedit a fi foarte incisiv pe postul de inter dreapta, iar Şandru a arătat că ştie să se şi apere foarte bine, chiar dacă în faţa sa se afla golgheterul la zi al campionatului, Florin Acatrinei. O schimbare deosebit de inspirată a fost şi reintroducerea în poartă a veteranului Dragomir, care la fel ca şi în meciul din tur a avut intervenții senzaționale.

La capitolul atac pozițional Dinamo a stat mai bine, reușind să joace mai exact, să puncteze de pe toate posturile şi să-şi pună foarte bine în valoare golgheterul Şandru. Acesta nu şi-a dezamăgit colegii şi nici spectatorii, golurile marcate fiind foarte spectaculoase. De partea cealaltă, Acatrinei (4 goluri) s-a zbătut doar de unul singur, ceilalți colegi din linia de nouă metri fiind practic inexistenți (interii stânga nu au reușit să marcheze până în minutul 57 când meciul era deja jucat). De departe cel mai bun om al oaspeților a fost însă Asoltanei, extrema stângă reușind să-şi ţină echipa în joc şi să puncteze în momentele delicate ale meciului chiar şi cu prețul unei accidentări (sperăm că nu gravă) în minutul 55.

Cele doua formații s-au aflat pe rând la conducere pe tabela de marcaj până în minutul 17, moment în care Şandru a marcat de la 7 metri. Tot Şandru înscrie un minut mai târziu, îi urmează exemplul Răpciugă şi Mironescu, iar diferența creşte la 4 goluri în favoarea alb roșilor. Gorjenii încep o luptă de urmărire, reușind să se apropie, dar nu mai mult de două goluri. Iată evoluția scorului în prima repriză: 3-2 (min. 6); 4-3 (min. 8); 7-5 min. 12); 7-8 (min. 14); 10-9 (min. 17); 14-10 (min. 23); 16-13 (min. 25); 17-15 scor la pauză.

În repriza a doua s-a mers din nou umăr la umăr până în minutul 48, respectându-se parcă scenariul primei părți, numai că de data aceasta Dinamo a fost în permanenţă în avantaj. Din nou Şandru, Răzvan Răpciugă dar şi Florin Nicolae (de două ori) fac ca diferența să crească la patru goluri. Doar relaxarea din apărarea gazdelor face ca Dinescu să marcheze de trei ori pe final şi să fixeze tabela la scorul de 26-24.

Dinamo a jucat cu ambiție şi ca o adevărată echipă obținând trei puncte mari în compania unei contracandidate la un loc pentru o cupă europeană şi a căutat să nu-şi dezamăgească suporterii care iarăși au ignorat gerul iernii şi au venit să-şi susţină în număr mare favoriții. Încurajările acestora au dat aripi băieților noștri şi i-au purtat spre victorie. Felicitai băieților! Mulțumim galeriei!

Marcatori: Şandru 9 goluri (3 din 7 metri); Mironescu 5; Savenco 3; Dimache 2; Băluţ 2; Nicolae 2; R. Răpciugă 2; Mocanu 1. Şandru îl egalează pe Acatrinei în clasamentul golgheterilor unde împart primul loc cu 102 goluri marcate.

Daniel Georgescu preşedintele secției de handbal: ,,Un meci de mare luptă. Îi felicit pe toţi băieţii pentru dăruirea cu care au jucat. Un plus pentru faza de apărare. Vreau să mergem în continuare din victorie în victorie. Mulțumim publicului!