Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 17-a

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

Ha_B__01C. S. Dinamo București - C.S.U. Suceava: 28-21 (13-8)

Deși nu au făcut un joc extraordinar, dinamoviștii au reușit să se impună duminică, 16 februarie, în etapa cu numărul XVII, în faţa tinerei şi ambițioasei echipe C. S. U. Suceava.

Chiar dacă sucevenii au practicat un joc combinativ în viteză şi au muncit mult în apărare, experiența şi forţa alb roșilor şi-a spus cuvântul. Partida a fost una echilibrată în primele 15 minute, dar Nicolae, Niţu şi Chiruţ au luat câteva acțiuni pe cont propriu şi au făcut ca scorul la pauză să fie unul favorabil gazdelor (13-8). Iată evoluția scorului în această primă repriză: 2-3 (min. 5); 4-3 (min. 10); 6-4 (min. 15); 9-5 (min. 18); 11-5 (min. 23); 12-7 (min. 27); 13-8 (min. 28).

Repriza a doua nu avea să aducă prea multe schimbări de joc, dar pe fondul unor greșeli şi ratări ale gazdelor, oaspeții aveau să se apropie la două goluri. Nicolae îşi asumă responsabilitatea şi, la capătul unor acțiuni individuale, reușește să marcheze de trei ori readucând liniștea în tabăra dinamovistă. Îl secondează cu brio Chiruţ, iar golgheterul Şandru (care nu a făcut un joc la adevărata lui valoare) se trezește şi punctează de trei ori consecutiv pe finalul partidei. Trebuie subliniat faptul că un aport deosebit în obținerea acestei victorii l-a avut şi tânărul portar Makaria foarte inspirat in intervențiile sale. Iată și evoluția scorului în repriza a doua: 14-9 (min. 33); 14-11 (min. 39); 15-13 (min. 41); 20-14 (min. 46); 22-18 (min. 21); 25-21 (min. 25); 28-21 (min. 29, scor final).

La final, dinamoviștii au dedicat victoria lui Liviu Mironescu, care a împlinit 29 de ani. Felicitări! La mulți ani, Liviu!

Marcatori: Şandru 7 goluri (4 din 7 metri); Nicolae 5; Chiruţ 4; Niţu 4; Savenco 2; Băluţ 2; R. Răpciugă 1; Dimache 1; Mocanu 1; Cojocea 1 (din 7 m).