Home Handbal masculin Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 19-a

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 19-a

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

Handbal__101C.S. Dinamo Bucureşti – H.C.M. Constanţa: 22-31 (11-14)

Etapa a XIX-a a Ligii Naționale de handbal a programat, în Capitală, partida dintre C.S. Dinamo București şi campioana României H.C.M. Constanţa, o întâlnire care se anunța  destul de încrâncenată, mai ales că, în tur, dinamoviștii au ieșit destul de şifonați din confruntarea de la malul mării.

Deși vizibil obosiți după un meci dramatic în care au reușit să fie egalii mult mai titraților nemți de la Fuchse Berlin, constănțenii au demonstrat că reprezintă cea mai puternică echipă din Liga Națională şi au forțat atât cât au avut nevoie pentru a-şi asigura victoria în meciul cu Dinamo şi cele trei puncte puse în joc. Campionii traversează o perioadă deosebită cu rezultate excepționale în Cupa E.H.F., în faţa unor echipe puternice precum Sporta Hlohovec, Chambery, Fuchse Berlin, unde sunt neînvinși la fel ca şi în Liga Națională. Băieții noștri au încercat să facă un meci bun, dar au evoluat timorați şi astfel au greșit nepermis de mult, ratând din situații clare şi făcând cadou multe mingi adversarului. Lipsa lui Costel Manea şi implicit lipsa unui inter dreapta stângaci, contează enorm în jocul lui Dinamo şi se pare că pentru Chiruţ sau R. Răpciugă este destul de dificil să se adapteze pe acest post.

Chiar dacă am marcat primul gol prin Şandru, începutul de partidă a fost favorabil oaspeților, care s-au distanțat ușor, având în minutul 15 un avantaj de 5 goluri. O tresărire de orgoliu a alb roșilor pe fondul relaxării premature a marinarilor face ca scorul pe tabelă să arate 10-10 după două pătrunderi ale lui Chiruţ şi o finalizare pe contraatac a lui Băluţ. Simțind pericolul, antrenorul Sundovski îl introduce pe Stavrositu şi jocul campionilor devine mult mai dinamic şi mai pragmatic, aceștia intrând la vestiare cu un avantaj de trei goluri. Iată evoluția scorului în prima repriză: 1-4 (min. 7); 3-7 (min. 11); 4-9 (min. 15); 7-10 (min. 19); 10-10 (min. 22); 10-12 (min. 26); 11-14 (min. 30).

Conduși bine de Stavrositu în atac, cu o apărare bine organizată şi cu doi portari (Popescu şi Stănescu) greu de învins chiar şi în situații de unu la unu, campionii înscriu cu toate liniile în repriza secundă şi se distanțează, câştigând lejer un meci pe care noi l-am fi dorit mult mai echilibrat. Din tabăra dinamovistă s-au remarcat portarul Darius Makaria şi interul stânga, golgheterul Şandru, care a împlinit frumoasa vârsta de 23 de ani. La mulți ani, Ciprian! Evoluția scorului în repriza a doua: 13-16 (min. 33); 14-20 (min. 37); 15-23 (min. 41); 16-25 (min. 45); 19-27 (min. 50); 21-30 (min. 55); 22-31 (min. 60).

Marcatorii dinamoviști: Şandru 9 goluri; Nicolae 4; Savenco 3; Chiruţ 2; Băluţ 2; Mocanu 1; R. Răpciugă 1.