Dinamo București - U Poli Timișoara: 31 - 25 (15-14)
Astazi, 22 septembrie, în prima partidă oficială desfășurată în noua Sală Polivalentă Dinamo, elevii antrenorilor Bota și Ene au reușit o victorie frumoasă în fața timișorenilor de la Poli, în cea de-a doua etapă a Ligii naționale, ediția 2013-2014, onorând astfel blazonul secției de handbal a Clubului nostru, o secție cu un palmares bogat și o istorie foarte frumoasă.
Meciul a început, surprinzator, cu elevii ex-antrenorului dinamovist Ștefan Constantin (acum antrenorul echipei de pe Bega), la conducerea partidei și in minutul unu era 2-0 pentru timișoreni, pentru ca în minutul șase sa fie 6-2, moment în care antrenorul bucureștenilor cere timp de odihna. Jocul începe sa curga în favoarea dinamoviștilor și in minutul 18, Dinamo preia conducerea cu 11-10. Și chiar daca handbaliștii timișoreni s-au aparat exact, diferența de valoare și-a spus cuvântul, pauza gasind echipa Dinamo în avantaj: 15-14.
După pauză, oaspeții au mai condus o singură dată, cu scorul de 17-16 în minutul 34, după care Dinamo s-a distanțat și a caștigat detașat, dar nu atat de ușor pe cât o arata scorul. Dinamo a arătat, în această a doua parte a jocului, o altă față, prestând un joc mult mai angajant și mai ofensiv, însă nici timișorenii nu au fost mai puțin periculoși, 8 dintre atacurile oaspeților fiind stopate cu foarte multă inspirație de către portarul Dragomir care se pare ca începe sa revina la forma care l-a consacrat.
Pentru Dinamo urmează 2 etape pe care le va juca în deplasare, cu 2 formații dificile: CS Caraș Severin (joi, 26 septembrie) și Pandurii Tg. Jiu (duminică, 29 septembrie).
Autorii articolului: Mihai Neacșu și Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 22 septembrie 2013, ora 2230
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI