Home Handbal masculin Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 7-a

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 7-a

Dinamo_CSMDinamo Bucureşti - C.S.M. Bucureşti: 25-18 (15-9)

Dinamo București încheie cu o nouă victorie etapa a-VII-a şi se menține în fruntea clasamentului Ligii Naționale de handbal, la egalitate de puncte cu H. C. M. Constanţa şi A. S. C. Potaissa Turda (care a trecut surprinzător cu scorul de 24-22 de Știința Municipal Dedeman Bacău). Cele trei echipe au acumulat câte 17 puncte şi sunt despărțite doar de golaveraj.

Adversara din aceasta etapă, tânăra formație C. S. M. București, a contat în joc doar primele 20 de minute, pe fondul unui joc un pic cam relaxat al dinamoviștilor care au comis multe greșeli atât în atac cât şi în apărare. Schimbările efectuate sunt inspirate şi Fuică, Nicolae, Chiruţ şi Mocanu aduc un plus în jocul gazdelor care încheie prima repriză cu un avantaj de 6 goluri (15-9). Evoluţia scorului în prima repriză a fost următoarea: min 8 :3-3; min 16: 6-6; min 21: 9-9; min 25: 12-9; min 30: 15-9.

Mult mai puternici, şi având de partea lor şi experiența competițională, alb roșii au jucat mult mai aproape de valoare lor în repriza a doua. În minutul 43 Nicolae, cu doua execuții care au ridicat publicul în picioare, şi-a dus echipa la o diferență de 10 goluri (20-10). Se joacă la spectacol, tehnicienii dinamoviști rulează întreg lotul şi numai accidentarea din minutul 52 a lui Cosmin Capotă (entorsă la genunchi) avea să umbrească puțin acest nou succes. De remarcat şi evoluția foarte bună în poarta dinamovistă a lui Bogdan Fuică. Evoluția scorului: min 34: 17-9; min 43: 20-10; min:50: 22-14; min 55: 24-16; min 60: 25-18.

Marcatori: Nicolae 5 goluri; Mocanu 5 goluri; Chiruţ 4 goluri; Şandru 3 goluri; Băluţ 2 goluri; Cojocea 2 goluri; Capotă 1 gol; Dimache 1 gol; Mironescu 1 gol; Savenco 1 gol; au mai jucat Manea, Niţu, Răpciugă R, Răpciugă M.

Daniel Georgescu (președinte secție): Victoriile aduc victorii. Suntem pe drumul cel bun. Ne pregătim pentru examenul greu de la Constanţa. Felicit întreaga echipă!

Sebastian Bota (antrenor principal): Meciul ne-a pus probleme doar în primele 20 de minute. În rest nu au fost probleme. Felicit echipa pentru parcursul de până acum! După această pauză avem 4 meciuri foarte grele şi foarte importante.

Felicităm echipa noastră pentru această nouă victorie şi urăm mult succes reprezentativei României în campania de calificare la Campionatele Mondiale din 2015! Să nu uităm că sala Dinamo va găzdui meciul dintre România şi Slovacia în data de 3 noiembrie 2013. Din lotul reprezentativ fac parte antrenorul Seba Bota şi elevii săi Makaria şi Şandru. Le urăm multă baftă şi vom fi alături de ei!

Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 18 octombrie 2013, ora 1430