Home Handbal masculin Handbal. Liga s-a reluat: egalati in ultima secunda de joc

Handbal. Liga s-a reluat: egalati in ultima secunda de joc

Liga Națională, etapa 16: Dinamo - Dunărea Călărași 26-26 (12-13)

sandru_cu_calarasiPrincipala competiție internă a hanbdalului masculin românesc s-a reluat la jumătatea acestei săptămâni, odată cu meciurile etapei a 16-a. Dinamo, campioana en titre, a întâlnit pe teren propriu incomoda echipă AHC Dunărea Călărași, formație clasată pe locul 8 (o poziție mai jos decât Dinamo). După un joc cu ritm intens, partida s-a terminat nedecis, cu oaspeții egalând în ultima secundă.

Dinamo a reluat sezonul cu un nou colectiv tehnic pe bancă, Ștefan Constantin și Ionel Ene, dar și cu Dan Savenco pe teren. Cel mai valoros apărător din țară și-a reluat locul în centrul defensivei, chiar dacă este vizibil că mai are de muncit până la a ajunge la forma sportivă care l-a consacrat. Revenirea lui este de bun augur pentru echipă. Totuși, sunt în continuare probleme medicale în lot.

Meciul a fost intens. Dinamo s-a aflat mai mereu la timonă, chiar dacă oaspeții au intrat cu avantaj la pauză. Soarta meciului s-a decis în ultimele cinci minute, când Dinamo a avut avantaj de trei goluri și atacul. Au fost de ajuns două atacuri nefinalizate, pentru ca oaspeții să revină periculos. Mai mult, Dinamo a rămas și cu un jucător mai puțin în ultimul minut și jumătate, astfel că avansul s-a topit. Egalarea a venit în ultima secundă de joc.

Dinamo: Grigoraș, Heidarirad - 1 gol, A. Esteki 7, Descat 6, Șandru 4, Komogorov 4, Gavriloaia 4, S. Esteki, Savenco, Gayduchenko, Mocanu, Mousavi, Sajin.

Dinamo rămâne pe locul 7, cu 28 de puncte. Etapa următoare, campioana va juca la Vaslui.

CS Dinamo, 1 februarie 2018

Săptămâna 18-25 februarie 2018

Multisport. Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang, 9-25 februarie, Coreea de Sud

Handbal. Liga Națională (etapa 21), 23 februarie, ora 17:30: Dinamo – CSM București. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13, devans), 24 februarie (ora 17:00) și 25 februarie (ora 9:30): Dinamo – Crișul Oradea. Bazin Tolea Grințescu – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 22), 24 februarie, ora 17:00: Dinamo – VC Municipal Zalău. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 18), 26 februarie, ora 19:45: Dinamo - Știința Bacău. Sala Dinamo

Atletism. Campionatele Naționale de juniori, 24-25 februarie, București

Judo. Campionatele Naționale de juniori, 23-25 februarie, Arad

Karate. Cupa Okinawo, 25 februarie, Izvorani

Scrimă. Cupa Mondială sabie masculin Varșovia, 23-25 februarie, Polonia

Scrimă. Campionatele Naționale de tineret spadă, 21-25 februarie, Craiova

Schi-alpinism. Campionatele Europene, 22-25 februarie, Italia

Tir. Campionatele Europene de seniori aer comprimat – 10 metri și calificări Youth Olympic Games, 18-25 februarie, Gyor (Ungaria)

ANUNT AGREMENT

La finele acestei săptămâni, în zilele de 24 și 25 februarie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu - Dinamo va găzdui meciurile din Superliga de polo dintre Dinamo și Crișul Oradea. Din acest motiv, activitățile de agrement se vor desfășura după următorul program:

Sâmbătă, 24 februruarie: între orele 12:00 - 16:00

Duminică, 25 februarie: între orele 11:30 - 20:00