Home Handbal masculin Handbal. Liga s-a reluat: egalati in ultima secunda de joc

Handbal. Liga s-a reluat: egalati in ultima secunda de joc

Liga Națională, etapa 16: Dinamo - Dunărea Călărași 26-26 (12-13)

sandru_cu_calarasiPrincipala competiție internă a hanbdalului masculin românesc s-a reluat la jumătatea acestei săptămâni, odată cu meciurile etapei a 16-a. Dinamo, campioana en titre, a întâlnit pe teren propriu incomoda echipă AHC Dunărea Călărași, formație clasată pe locul 8 (o poziție mai jos decât Dinamo). După un joc cu ritm intens, partida s-a terminat nedecis, cu oaspeții egalând în ultima secundă.

Dinamo a reluat sezonul cu un nou colectiv tehnic pe bancă, Ștefan Constantin și Ionel Ene, dar și cu Dan Savenco pe teren. Cel mai valoros apărător din țară și-a reluat locul în centrul defensivei, chiar dacă este vizibil că mai are de muncit până la a ajunge la forma sportivă care l-a consacrat. Revenirea lui este de bun augur pentru echipă. Totuși, sunt în continuare probleme medicale în lot.

Meciul a fost intens. Dinamo s-a aflat mai mereu la timonă, chiar dacă oaspeții au intrat cu avantaj la pauză. Soarta meciului s-a decis în ultimele cinci minute, când Dinamo a avut avantaj de trei goluri și atacul. Au fost de ajuns două atacuri nefinalizate, pentru ca oaspeții să revină periculos. Mai mult, Dinamo a rămas și cu un jucător mai puțin în ultimul minut și jumătate, astfel că avansul s-a topit. Egalarea a venit în ultima secundă de joc.

Dinamo: Grigoraș, Heidarirad - 1 gol, A. Esteki 7, Descat 6, Șandru 4, Komogorov 4, Gavriloaia 4, S. Esteki, Savenco, Gayduchenko, Mocanu, Mousavi, Sajin.

Dinamo rămâne pe locul 7, cu 28 de puncte. Etapa următoare, campioana va juca la Vaslui.

CS Dinamo, 1 februarie 2018

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)