Home Handbal masculin Handbal. Liga Zimbrilor. Campionii, victorie la debut

Handbal. Liga Zimbrilor. Campionii, victorie la debut

Etapa 1: Dinamo București – CSM Satu Mare 34-27 (19-17)

sajad_et_1Dinamo, campioana României la handbal masculin, a debutat în noul sezon al principalei competiții interne, lansată anul acesta sub denumirea Liga Zimbrilor, cu un meci teoretic lejer, în care a întâlnit nou promovata CSM Satu Mare. Ca orice început, și acesta a fost însă un pic mai greoi. "S-a simțit lipsa meciurilor oficiale", a declarat la final antrenorul principal Eliodor Voica.

Antrenorii Eliodor Voica și Sebastian Bota nu au putut miza pe patru jucători în acest meci: Ciprian Șandru, Bogdan Criciotoiu și Alexandru Asoltanei (toți trei cu mici probleme medicale), Daniel Bera (suspendat din campionatul trecut). În extrema stângă a fost folosit astfel Pierre Ragot, iar linia de 9 metri, în atac, a fost alcătuită în principal din frații Esteki și Vrankovic. În centru a mai evoluat Capotă. Pe postul de pivot a fost preferat la început Savenco (bine înfipt pe semicerc, cu trei goluri între minutele 7-11), dar în repriza a doua a jucat mai mult Mocanu. Pe extrema dreaptă dreaptă au intrat, pe rând, Câmpan și Mironescu. În apărare, antrenorii au folosit mai multe variante, cu Șania, Savenco, Mousavi și Capotă în partea centrală.

Dinamo a început în forță și s-a desprins rapid la cinci goluri: 9-4 (min. 12). Timp de 10 minute s-a jucat în limita acestei diferențe, ultima dată fiind 14-9 (min. 22). În ultimele opt minute ale primei reprize, apărarea alb-roșiilor nu a mai fost atât de determinată, astfel că oaspeții s-au apropiat la două goluri: 19-17 (la pauză).

et._1_Vranko

Debutul reprizei secunde a găsit o echipă dinamovistă fără soluții în fața portarului advers, Orban Szilard, care a scos minge după minge. Pe acest fond, CSM Satu Mare a marcat de cinci ori consecutiv, scorul ajungând la 19-22 (min. 38). Dinamoviștii au schimbat "tonul" din apărare și în numai opt minute au înscris de șapte ori consecutiv: 26-22. Din acel moment, Dinamo a controlat jocul și s-a impus la o diferență de șapte goluri.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș, Constantinescu – Ragot 7, Vrankovic 6, Sajad Esteki 6, Allahkaram Esteki 5, Savenco 4, Mironescu 3, Șania 1, Capotă 1, Câmpan 1, Mousavi, Mocanu. Antrenori: Eliodor Voica și Sebastian Bota

CSM Satu Mare (marcatori): Olah 6, Stan 5, Bejinariu 5, Munea 4, Crăciun 3, Suciu 3, Dinescu 1. Antrenor: Iuliu Varady

Arbitri: Gurbina – Stanciu. Delegat FRH: L. Condruț.

În etapa a doua, pe 8 septembrie, Dinamo joacă în deplasare la Turda.

Fotografii: Răzvan Păsărică - sportpictures.eu