Home Handbal masculin Handbal. LN-etapa 26. Dinamo incheie sezonul regulat pe locul 1

Handbal. LN-etapa 26. Dinamo incheie sezonul regulat pe locul 1

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

CSM Ploiești –Dinamo Bucureşti 29-37 (14-20)

MocanuDinamo Bucureşti este campioana sezonului regulat în Liga Naţională de handbal. Câinii au învins fără nici un fel de probleme CSM Ploieşti, în ultima etapă, chiar pe terenul acesteia. A fost un bun antrenament înaintea confruntării cu SC Magdeburg. Fără să forţeze, alb roşiii au recuperat multe mingi în apărare şi au punctat uşor pe contraatac şi faza a doua. Jucând la spectacol, oaspeţii s-au distrat cu ocaziile, dar să sperăm că au ratat acum şi pentru meciul următor.

Evoluția scorului: 3 – 2 min 5; 5 – 5 min 11; 6 – 9 min 16; 8 - 13 min 20; 10 – 17 min 21; 11 – 18 min 27; 14 – 20 min 30; 17 – 22 min 35; 18 – 26 min 42 ; 23 – 28 min 46; 24 -31 min 50; 28 – 34 min 55; 29 – 37 min 60.

Marcatori: Şandru 6 goluri; Zulfic 6 g (3/7 m); Asoltanei 4 g; Vrankovic 4 g; Diaw 4 g; Câmpan 4 g; Băluţ 4 g; Mousavi 2 g; Ragot 2 g; Savenco 1 g.

Dinamo va întâlni mai mult ca sigur în play off Dunărea Călăraşi, ocupanta locului opt. Până atunci băieţii noștri îşi joacă ultima șansă de calificare în sferturile Cupei EHF. Este foarte dificil de câştigat în Germania, unde, se ştie, ”câștigă numai nemţii", dar nu imposibil. Câinii au dovedit şi cu alte ocazii că pot evolua la nivel foarte înalt dacă se mobilizează exemplar. Să nu uităm că, la Bucureşti, SC Magdeburg era condusă la pauză cu cinci goluri. Kommen, Hunde!!!