Home Handbal masculin Handbal masculin. Dinamo isi continua cursa solitara

Handbal masculin. Dinamo isi continua cursa solitara

Liga Națională, etapa 20: CSU Suceava - Dinamo 29-34 (16-15)

Sajad_cu_SuceavaCampioana României la handbal masculin s-a impus la cinci goluri în deplasarea de la Suceava, contând pentru etapa a 20-a a Ligii Naționale, scor 34-29 (15-16), și s-a desprins la 9 puncte în fața următoarei clasate, având și un meci mai puțin. Meciul nu a fost însă ușor pentru Dinamo, care și-a asigurat succesul în partea a doua a întâlnirii disputate sâmbătă.

Dinamo a început în forță și se părea că nu va avea probleme în a-și asigura succesul. În minutul 15, campionii aveau deja o diferență de cinci goluri pe tabelă, 9-4 și, imediat, 10-5. Jucătorii dinamoviști au început să nu se mai concentreze la finalizare, iar sucevenii au înscris la foc continuu pe contraatac, astfel că la pauză au intrat în avantaj, 16-15. La reluare, gazdele s-au desprins la două goluri, 17-15 și 18-16, dar Sajad Esteki și-a început recitalul. Interul iranian a înscris opt goluri până la finalul jocului (9 în total) și a pus umărul la desprinderea decisă a dinamoviștilor. Trupa antrenată de Eliodor Voica și Sebastian Bota s-a impus fără emoții în final și așteaptă acum derbyul cu Dobrogea Sud, programat pe 2 martie la București, ora 18:00.

Pentru Dinamo au punctat: S. Esteki 9, Vrankovic 6, Ragot 5, Mocanu 3, Șania 3, Bera 2, Mironescu 2, A. Esteki 2, Cîmpan 1, Mousavi 1.

CS Dinamo, 25 februarie 2017

Săptămâna 17-23 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 17), 23 ianuarie, ora 19:00: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 13), vineri 21 ianuarie, ora 18:00 (TVR 3): Dinamo – SCMU Craiova. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (sferturi de finală, retur), 19 ianuarie, ora 17:00: CSO Voluntari - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 13), sâmbătă 22 ianuarie, ora 17:00: Dinamo – CSM Lugoj. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9), 20-21 ianuarie: Sportul Studențesc – Dinamo. Bazin Floreasca

Scrimă. Campionatul Național de cadeți și juniori la sabie (masculin și feminin), 18-22 ianuarie, București

Tir. ISSF Grand Prix Osijek, 18-22 ianuarie, Croația