Home Handbal masculin Handbal masculin. Dinamo nu si-a regasit ritmul nici in etapa a zecea

Handbal masculin. Dinamo nu si-a regasit ritmul nici in etapa a zecea

Liga Națională, etapa 10: Steaua - Dinamo 31-28 (17-15)

Mousavi_cu_Steaua.jpgHandbaliștii de la Dinamo au cedat duminică la Chiajna, pe terenul rivalei bucureștene Steaua, într-un meci care a avut ca miză locul 1 în clasamentul la zi al Ligii Naționale. Alb-roșiii au început din start cu handicap de efectiv, după ce pe lista absenților s-au adăugat Gayduchenko și Sajad Esteki, accidentați. În aceste condiții, soluțiile băncii tehnice au fost limitate.

Dinamo  a avut un start de meci fără nerv, iar gazdele s-au instalat la conducere, 9-4. Încet-încet, apărarea și-a intrat în drepturi, portarul Ștefan Grigoraș a parat câteva atacuri steliste, iar jocul s-a strâns. Până la pauză, Dinamo a revenit la două goluri în spatele roș-albaștrilor.

În repriza a doua, campionii au comprimat diferența până la un gol, au avut chiar și atac pentru a egala, dar de fiecare dată când s-au apropiat a fost ceva ce le-a lipsit și le-a prisosit gazdelor.

Steaua s-a impus la final cu 31-28 și a preluat șefia clasamentului cu 22 puncte. Pe locul 2 este Turda (21 p), iar pe locul trei se află Dinamo, cu 21 p (golaveraj inferior).

Joi este meciul din deplasare cu Gorenje Velenje din Liga Campionilor, iar duminică Dinamo joacă acasă cu CSM Focșani, de la ora 19:00, imediat după jocul din Liga Campionilor la feminin dintre CSM București și Gdynia (Polonia).

Marcatori Dinamo: Bera 6, A. Esteki 6, Mocanu 4, Mironescu 4, Șandru 3, Komogorov 2, Gavriloaia 1, Mousavi 1, Descat 1.

CS Dinamo, 13 noiembrie 2017

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești