Home Handbal masculin Handbal masculin. Dinamo, victorie importanta la Vaslui

Handbal masculin. Dinamo, victorie importanta la Vaslui

Liga Națională, etapa 17: HC Vaslui - Dinamo 28-30 (12-14)

sajad_cu_fagarasHandbaliștii de la Dinamo s-au impus duminică în deplasarea de la Vaslui, la finele unui meci decis în ultimele minute. Alb-roșiii antrenați de Ștefan Constantin și Ionel Ene au avut de muncit pentru a se impune în fața unei echipe arțăgoase, care a compensat lipsa de talie printr-o mare mobilitate. Dinamo a acumulat 31 de puncte și așteaptă acum vizita dobrogenilor, din etapa următoare.

Victoria dinamoviștilor s-a conturat abia în ultimele două-trei minute. Campioana a condus la pauză cu două goluri și părea că are meciul sub control. Au fost însă de ajuns câteva atacuri pripite, cu mingi făcute cadou gazdelor, pentru ca HC Vaslui să egaleze și să preia conducerea. Gazdele au condus de câteva ori la trei goluri, însă finalul a fost ”alb-roșu”. Dinamo a revenit în avantaj pe tabelă, însă nu la mai mult de un gol. La ultimul atac al gazdelor, apărarea dinamovistă a rezistat, iar pe contră, Descat a închis tabela: 28-30.

Dinamo: Grigoraș, Heidarirad - S. Esteki 7, Komogorov 7, Mocanu 5, Gavriloaia 4, Descat 3, Bera 2, Sajin 1, Savenco 1, Șandru, A. Esteki, Mousavi.

CS Dinamo, 4 februarie 2018

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești