Home Handbal masculin Handbal masculin. Esec la Velenje. Diferenta s-a facut in repriza a doua

Handbal masculin. Esec la Velenje. Diferenta s-a facut in repriza a doua

Liga Campionilor, etapa 8: Gorenje Velenje - Dinamo 33-29 (17-15)

Mocanu_cu_GorenjejpgEchipa masculină de handbal Dinamo a fost învinsă joi seară în Slovenia, în cel de-al optulea meci din Grupa C a VELUX Champions League. Campioana României a făcut deplasarea fără patru jucători (Irimuş – probleme personale, Gayduchenko, Savenco – accidentaţi, Boskovic – şi-a reziliat contractul), în timp ce Sajad Esteki nu a intrat nicio secundă. Sajin şi Descat, de asemenea cu probleme medicale, au jucat mai puţin decât în mod obişnuit.

Echipa antrenată de Eliodor Voica și Sebastian Bota a ţinut însă pasul pentru vreo 40 de minute cu Gorenje, până la scorul 19-19. Debutul a fost dominat de alb-roșii. Dinamo a condus cu 5-3 și 6-4, cel mai bun jucător al începutului de meci fiind Komogorov. Șandru a intrat și el bine în meci și a adunat la final 7 goluri, la fel ca și Mocanu. Relația de joc dintre cei doi a fost și de data aceasta una foarte bună.

Au fost suficiente însă câteva momente de cădere în joc în repriza a doua, speculate de sloveni, care s-au desprins decisiv. De la 19-19 s-a făcut 24-19, apoi, 10 minute mai târziu, 31-23. Spre final, Dinamo a mai redus din diferenţă. Procentajul atacurilor dinamoviste a fost de numai 62% în repriza a doua, după ce în prima parte a fost de 88%.

Velenje: Ferlin, Zaponsek – portari; Cehte 3, Medved 8, Haseljic, Ovnicek 2, Grebenc, Toskic 4, Drobez, Potocnik 3, Golcar 2, Markotic 2, Verdinek 1, Klec, Brumen 6, Pejovic 2

Dinamo: Grigoraş (2 intervenții), Heidaridad (7) – portari; Descat 2, S. Esteki, Mironescu 1, Şandru 7, Gavriloaia, A. Esteki 4, Komogorov 6, Mocanu 7, Bera 2, Mousavi, Sajin.

Pentru Dinamo urmează două meciuri în campionat. Duminică, 19 noiembrie (ora 19:00), acasă cu CSM Făgăraș, în etapa a 11-a a Ligii Naționale. Meciul se dispută imediat după jocul dintre CSM București și Gdynia (Polonia), din Liga Campionilor la handbal feminin, programat în Sala Dinamo. Apoi, la numai trei zile, Dinamo joacă în deplasare cu Potaissa Turda, un joc extrem de important pentru configurația clasamentului în partea sa superioară.

CS Dinamo, 16 noiembrie 2017

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești