Home Handbal masculin Handbal. La revedere, Champions League! Dinamo - locul 4

Handbal. La revedere, Champions League! Dinamo - locul 4

Liga Campionilor, etapa 10: Beșiktaș Istanbul – Dinamo 29-27 (14-12)

Din-Besiktas10Handbaliștii de la Dinamo și-au luat adio de la actualul sezon al Ligii Campionilor cu un meci jucat sâmbătă în deplasare, la Izmit (Turcia). După o partidă cu un ritm bun, dar fără încrâncenare de ambele părți, alb-roșiii au fost învinși de Beșiktaș Istanbul cu 29-27. Dinamo încheie astfel sezonul pe locul 4 în grupă, cu 8 puncte, după Nantes, Zaporojie și Beșiktaș.

Beșiktaș a început mai bine și s-a desprins la 3-1 (min. 7), 8-5 (min. 16) și 10-6 (min. 20), aceasta fiind diferența maximă în prima repriză. Dinamo a micșorat însă diferența, în special pe mâna interului Jakov Vrankovic, principalul marcator al campioanei României în acest joc: 10-9 (min. 25). La pauză, gazdele au avantaj de două goluri: 14-12.

Dinamoviștii au început actul secund hotărâți să revină pe tabelă, dar câteva ratări, chiar și în superioritate, le-au oferit turcilor șansa de a se desprinde la 18-13 (min. 39) și chiar 21-15 (min. 43). Din acel moment, Dinamo a muncit pentru a comprima diferența. Pe final, a ajuns la două goluri în spatele lui Bașiktaș, dar fără a putea spera la mai mult.

Dinamo nu a putut miza în acest meci pe mai mulți jucători de bază: Ionuț Irimuș, Sajad Esteki, Allahkaram Esteki și Dan Savenco. De asemenea, Ciprian Şandru a evoluat, chiar dacă este nerefăcut complet.

Besiktas - Dinamo 29-27 (14-12)

Dinamo: Grigoraş, Pop - portari; Vrankovic 7, Mocanu 4, Ragot 4, Asoltanei 3, Cîmpan 3, Mironescu 2, Mousavi 2, Bera 1, Şania 1, Capotă, S. Esteki, Savenco, Şandru, A. Esteki. Antrenori: Eliodor Voica și Sebastian Bota.

Beșiștaș: Karatay, Ozmusul, Demir - portari; Vrazalic 5, Pribak 5, Krsmanic, Buljubasic, Radojkovic 1, Ozbahar 6, Ersin 2, Holpert, Dacevic 1, Nincevic 6, Keser, Doner 3. Antrenor: Melvut Arin

CS Dinamo, 12 februarie 2017

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești