Home Handbal masculin Handbal masculin. Liga Națională, etapa 25. Victorie dulce

Handbal masculin. Liga Națională, etapa 25. Victorie dulce

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Steaua București - Dinamo București 22-30 (10-14)

H_Din-StEternul derby Steaua-Dinamo a încheiat etapa cu numărul 25 a Ligii Naționale de handbal masculin. De data aceasta, alb roșiii nu au mai repetat greșeala din tur, când şi-au subestimat adversarul, şi au făcut instrucție cu echipa militară, luându-şi o binemeritată revanşă. Foarte motivați, ”câinii” au controlat autoritar jocul de la un capăt la altul, s-au aparat exemplar, iar in atac mingea a circulat rapid pe trasee bine stabilite.

Șandru a marcat cinci goluri în meciul de miercuri disputat la Sala Apollo

Antrenorul Constantin Ştefan a început cu Irimuş - Asoltanei, Şandru, Diaw, Vrankovic, Mironescu, Mocanu (acesta schimbând în faza defensivă cu Răpciugă), formulă de joc care s-a dovedit eficace în ultimele jocuri şi care se omogenizează de la un meci la altul. Foarte bine au evoluat însă atât timp cât au fost folosiți şi portarul Fuică, incisivul Chiruţ, gigantul Sandrk şi tehnicul Ragot. Dinamo arată ca o echipă mare şi acest lucru nu poate decât să ne bucure în perspectiva play-off-ului. De partea cealaltă doar ”veteranii” Laufceag (cu parade uimitoare, inclusiv trei aruncări de la 7 m apărate) şi Pîrîianu şi-au respectat blazonul şi au făcut tot ce le-a stat în putinţă pentru a limita proporțiile scorului.

Iată şi evoluția scorului:

Repriza I: 1-2 min 5; 1-5 min 10; 3-8 min 15; 5-10 min 20; 8-13 min 25; 10-14 min 30.

Repriza a II-a: 11-18 min 35; 13-20 min 41; 15-27 min 47; 17-25 min 52; 20-28 min 57; 22-30 min 60.

Marcatori: Vrankovic 5 goluri; Şandru 5 g (1 din 7 m); Mocanu 5 g; Mironescu 4 g (1 din 7 m); Diaw 4 g; Asoltanei 3 g; Ragor 2 g; Chiruţ 1 g; Sandrk 1 g.

Felicitări întregii echipe pentru victoria așteptată de toți suporterii dinamovişti! Ne mândrim cu voi!

În ultima etapă a returului, Dinamo primește vizita campionilor de la HCM Constanţa. O victorie în acest meci, pe lângă un loc în primele trei în clasamentul final al sezonului regulat, ar contribui decisiv la întărirea moralului jucătorilor înaintea confruntărilor din play off. Dinamo ocupă locul patru în clasament, cu 45 puncte.

CS Dinamo, 02 aprilie 2015, ora 7:40