Home Handbal masculin Handbal masculin. LZ-etapa 5. Repetitie inainte de Ligă

Handbal masculin. LZ-etapa 5. Repetitie inainte de Ligă

Liga Zimbrilor, etapa 5: Dinamo – CSM Făgăraș 36-24 (15-12)

Cricio_cu_FagarasHandbaliștii de la Dinamo au făcut miercuri o ultimă repetiție înainte de startul în Liga Campionilor. CSM Făgăraș, adversarul de miercuri, nu poate fi comparat cu Holstebro, echipa daneză pe care Dinamo o va întâlni duminică în deplasare, în Grupa D a VELUX Champions League, însă cel puțin în prima repriză handbaliștii făgărășeni i-au alergat pe campionii en titre.

În prima repriză, scorul a fost destul de strâns, în pofida faptului că Dinamo s-a desprins din start la 4-1. Oaspeții au revenit, pe fondul câtorva intervenții bune ale portarului Szopka, iar tabela a arătat 4-5 (min. 13). Avansul lor ar fi fost poate chiar și mai consistent, dar portarul Ștefan Grigoraș (integralist în acest meci) a scos trei contraatacuri în situație de ”unu la unu”. Din minutul 15, Dinamo și-a impus superioritatea și s-a desprins la trei și chiar patru goluri, 15-11. Cu patru goluri marcate, Mionescu a fost jucătorul primei reprize.

Antrenorii Sebastian Bota nu i-au folosit deloc în acest meci pe Ciprian Șandru, Sajad Esteki și Ionuț Irimuș, iar Vrankovic a făcut mai mult faza de apărare.

În repriza a doua, Dinamo a jucat mult mai aproape de valoarea sa, iar tabela a reflectat din plin acest lucru. Dinamo s-a apărat mult mai eficient și a înscris multe goluri pe contraatac prin Bera, Câmpan sau chiar pivotul Mousavi. Diferența maximă a fost de 13 goluri: prima dată la 32-19 (min. 51) și ultima dată la 36-23 (min. 58).

Faza meciului a produs-o Mocanu, în minutul 58, printr-un gol înscris cu spatele la poartă. De la oaspeți, Adrian Pasere a marcat 10 goluri.

CS Dinamo: Grigoraș, Irimuș – Câmpan 6, Allahkaram Esteki 6, Mironescu 4, Bera 4, Mousavi 4, Mocanu 3, Capotă 2, Vrankovic 2, Criciotoiu 2, Asoltanei 1, Șania 1, Savenco 1, Șandru, Sajad Esteki. Antrenori: Eliodor Voica și Sebastian Bota.

În Liga Zimbrilor, Dinamo are cinci victorii din tot atâtea meciuri, 15 puncte și golaveraj +26.

CS Dinamo, 21 septembrie 2016

Săptămâna 17-23 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 17), 23 ianuarie, ora 19:00: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 13), vineri 21 ianuarie, ora 18:00 (TVR 3): Dinamo – SCMU Craiova. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (sferturi de finală, retur), 19 ianuarie, ora 17:00: CSO Voluntari - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 13), sâmbătă 22 ianuarie, ora 17:00: Dinamo – CSM Lugoj. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9), 20-21 ianuarie: Sportul Studențesc – Dinamo. Bazin Floreasca

Scrimă. Campionatul Național de cadeți și juniori la sabie (masculin și feminin), 18-22 ianuarie, București

Tir. ISSF Grand Prix Osijek, 18-22 ianuarie, Croația