Home Handbal masculin Handbal masculin. Sajad Esteki, 107 goluri in Liga Nationala

Handbal masculin. Sajad Esteki, 107 goluri in Liga Nationala

Liga Națională, etapa 24: HC Odorhei – Dinamo 30-27 (14-13)

sajad_cu_odorheiHandbaliștii de la Dinamo au pierdut al doilea joc din sezonul 2016-2017 al Ligii Naționale, după 22 de meciuri disputate. Cu locul întâi asigurat la finele sezonului regulat, jucătorii alb-roșii au cedat la Odorhei, după unul dintre cele mai frumoase jocuri ale campionatului. Victoria gazdelor s-a conturat în ultimele zece minute. În min. 50, Dinamo conducea cu 25-24.

HC Odorhei a avut un start mai bun și a condus până la jumătatea primei reprize cu două goluri (ultima dată la 8-6), dar Ionuț Irimuș a făcut minuni în poartă și Dinamo a egalat și a preluat conducerea, 10-11 (min. 24). La pauză, Odorheiul a intrat cu un gol avans, însă de debutul reprizei secunde a fost ”alb-roșu”. Dinamo s-a desprins la două goluri, 14-16 (min. 33) și a rămas la aceeași distanță până în minutul 47, când tabela indica 22-24.

Gazdele au revenit în joc, grație interului rus Komogorov (8 goluri în meci), iar finalul s-a încins. Odorheiul a marcat de patru ori, până la 28-25, dar Bera a marcat de două ori consecutiv: 28-27. Pe final, Dinamo a avut șansa de a reechilibra tabela, dar gazdele au punctat decisiv

Pentru Dinamo, Vrankovic și Sajad Esteki au fost gurile de foc în atac. Sajad a trecut această ocazie de borna celor o sută de goluri marcate în Liga Națională, el având acum 107 reușite.

Dinamo: Irimuș, Pop – S. Esteki 9, Vrankovic 7, A. Esteki 4, Asoltanei 2, Bera 2, Ragot 2, Mocanu 1, Capotă, Cîmpan, Șania, Mironescu, Șandru, Mousavi, Savenco.

În etapa următoare, Dinamo va juca în deplasare la Focșani, pe 25 martie.

CS Dinamo, 21 martie 2016

Program competițional 14-20 octombrie 2019

Handbal. Liga Natională (etapa 8), 16 octombrie, ora 18:25: Steaua – Dinamo. Sala Concordia (Chiajna)

Handbal. Liga Campionilor (etapa 5), 20 octombrie, ora 17:00: Orlen Wisla Plock - Dinamo

Baschet. Liga Națională (etapa 1), 14 octombrie, ora 17:30: Dinamo – U BT Cluj

Baschet. Liga Națională (etapa 2), 18 octombrie, ora 19:45: CSM CSU Oradea - Dinamo

Polo. Liga Națională (Turneul – I), 17-20 octombrie, Brașov

Volei masculin. Divizia A1 ( etapa 2), 19 octombrie, ora 13:30: Unirea Dej - Dinamo

Box. Campionatul Național de seniori, 14-20 octombrie, Tg. Mureș

Gimnastică. Campionatul Național de juniori I, II, III, 17-20 octombrie, Ploiești

Haltere. Campionatul European de juniori I și tineret, 14-29 octombrie, București

Șah. Open Internaţional „Bitcoin”, seniori-juniori, 19-20 octombrie, Bucureşti. Open Internaţional, 17-20 octombrie, Tg.Mureş

Schi Sărituri. Campionatul Naţional de vară, 18-20 octombrie, Râşnov

În zilele de 26 și 27 octombrie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va găzdui competiția internațională de înot ”Cupa Andrei Nicolescu - ediția a III-a”. În cele două zile sus-menționate nu se vor organiza activități de inițiere și agrement la înot.