Home Handbal masculin Handbal masculin. Trei puncte muncite cu Focsani. Komogorov, 10 goluri

Handbal masculin. Trei puncte muncite cu Focsani. Komogorov, 10 goluri

Liga Națională, etapa 11: Dinamo - CSM Focșani 34-31 (15-19)

mocanu_cu_focsaniHandbaliștii de la Dinamo s-au impus duminică pe teren propriu în fața unei echipe arțăgoase, care s-a agățat de fiecare minge. Alb-roșiii au fost conduși cu cinci goluri în prima repriză, dar în partea a doua au recuperat și au trecut ei în avans cu același număr de goluri. Finalul a fost fără emoții, cu trei puncte necesare trecute în contul campionilor, care acumulează 24 de puncte.

Dinamo a început și acest joc cu multe probleme de efectiv, lista indisponibililor fiind extrem de lungă. Evoluția scorului în prima repriză: 2-1, 5-4, 5-8, 10-11, 10-15, 13-16, 15-19 (pauză).

Alb-roșiii au început mult mai deciși repriza a doua și în numai opt minute au egalat: 20-20. Apărarea a funcționat mult mai bine, iar Komogorov (cel mai bun jucător al meciului) și Descat au înscris goluri importante. Oaspeții au mai avut un forcing, 20-22, 22-24, dar Dinamo a preluat frâiele jocului și în numai 11 minute a tranșat soarta partidei. De la 22-24 (min. 43) s-a făcut 30-25 (min. 54), după un parțial de 8-1 în favoarea dinamoviștilor.

Dinamo: Heidarirad, Grigoraș - Komogorov 10, Descat 6, Mocanu 6, A. Esteki 5, Șandru 5, Bera 1, Mousavi 1, Gavriloaia, Sajin, Gayduchenko, Mironescu.

Pentru oaspeți au marcat: Sladic 8, Miroiu 5, V. Mocanu 4, Eros 4, Rata 4, Hagiu 3, Rotaru 1, Pătru 1.

CS Dinamo, 19 noiembrie 2017

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești