Home Handbal masculin Handbal masculin. Victorie cu CSU Suceava inainte de Elverum

Handbal masculin. Victorie cu CSU Suceava inainte de Elverum

Liga Națională, etapa 6: Dinamo – CSU Suceava 31-26 (14-11)

Bera_cu_SuceavaHandbaliștii de la Dinamo au făcut o repetiție bună înainte de meciul de duminică de la Elverum, din Liga Campionilor. Jucătorii antrenați de Eliodor Voica și Sebastian Bota s-au impus miercuri pe teren propriu în fața echipei conduse de fostul dinamovist Adrian Chiruț, CSU Suceava. Komogorov a fost principalul marcator al alb-roșiilor, cu 6 goluri.

Campioana României a avut parte de o replică bună din partea echipei sucevene, un adversar incomod, cu joc rapid. Oaspeții au condus cu 9-6 în minutul 19, dar apărarea dinamovistă și forța liniei de 9 metri au făcut diferența. Dinamo a preluat conducerea până la pauză (14-11), iar în repriza a doua a avut grijă să aibă permanent o distanță liniștitoare pe tabelă. Diferența maximă a fost de 7 goluri, 30-23 (min. 57).

Dinamo: Irimuș, Heidarirad – Komogorov 6, Descat 5, Boskovic 4, Mocanu 4, Mousavi 3, Șandru 2, Bera 2, Sajin 2, S. Esteki 1, Mironescu 1, Gavriloaia 1, Gayduchenko.

Pentru Suceava au marcat: Sipka 8, A. Târzioru 6, A. Petrea 3, Ciubotariu 2, Costea 2, M. Sandu 2, Tcaciuc 1, Cotinhiu 1, Baican 1.

Următorul meci al campioanei României este duminică la Elverum, în Grupa C a Ligii Campionilor.

În Liga Națională, Dinamo va disputa pe 12 octombrie, în deplasare, derbyul cu CSM București.

CS Dinamo, 5 octombrie 2017

Săptămâna 16-22 iulie 2018

Atletism. Campionatele Naționale de juniori 3, 21-22 iulie, București. Campionatele Balcanice de seniori și tineret, 19-22 iulie, Stara Zagora (Bulgaria)

Ciclism. Campionatul național de XCO, 18-21 iulie, Sibiu

Judo. Campionatul European echipe mixt judo, 18 iulie, Ekaterinburg (Rusia)

Scrimă. Campionatele Mondiale de seniori, 19-27 iulie, China

Începând cu data de 30 iunie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va fi închis pentru renovare. Activitățile de inițiere și agrement se vor desfășura în bazinul descoperit, conform graficului orar afișat la intrarea în bazin și pe siteul csdinamo.ro.

Reluarea activității în bazinul acoperit se va face la o dată ce va fi anunțată pe siteul clubului.

• În perioada 25 iunie - 8 iulie, în Bazinul descoperit se vor desfășura activități ale loturilor naționale de polo pe apă ale României, motiv pentru care programul de agrement va suferi unele modificări. Programul complet îl puteți găsi aici.