Home Handbal masculin Handbal. Primul pas spre finala: victorie clara cu CSM Focsani

Handbal. Primul pas spre finala: victorie clara cu CSM Focsani

Play-off, Grupa B, meciul 1: Dinamo - CSM Focșani 29-22 (13-11)

HM_Dinamo_cu_Dunarea_CLHandbaliștii de la Dinamo au debutat duminică în Grupa B din play-off, cu un joc pe teren propriu în care au întâlnit ambițioasa echipă CSM Focșani. Campionii au obținut la final o victorie clară, la șapte goluri diferență, care îi menține pe primul loc, cu 9 puncte. La finele play-offului, câștigătoarea grupei se califică în finala campionatului.

Dinamo s-a desprins un pic mai greu în meciul de duminică, pentru ca Focșaniul a avut un portar inspirat in primele 20 de minute (Tevzadze). Cu o apărare bună, asigurată și de portarul Saeid Heidarirad (a înscris din nou din poartă în poartă), Dinamo s-a desprins încet-încet. De la două goluri la pauză, în partea a doua s-a ajuns la o diferență maximă de opt goluri (23-15, min. 49).

Dinamo: Heidarirad 1 gol, Missaoui - Alouini 7, Bannour 5, Gavriloaia 5, Negru 5, Komogorov 3, Zulfic 2, Szasz 1, Savenco, Șandru, Descat, Dima, Kuduz, Acatrinei, Mousavi. Pentru CSM Focșani au înscris: Miroiu 4, Hrimiuc 4, Mocanu 3, Rață 3, Sladic 3, Țuțu 2, Ragea 1, Moisa 1, Hagiu 1.

În celălalt meci al grupei, Potaissa Turda – Steaua 36-30.

Clasament grupă: 1. Dinamo 9p, 2. Potaissa Turda 7p, 3. Steaua 2p, 4. CSM Focșani 0p.
În etapa următoare, Dinamo va juca pe teren propriu cu Potaissa Turda, pe 18 aprilie, ora 17:30.

CS Dinamo, 08 aprilie 2019

Săptămâna 24-30 iunie 2019

Multisport. Jocurile Europene, 20 iunie – 1 iulie, Minsk (Belarus)

Handbal. Tragerea la sorți a grupelor Ligii Campionilor, 27 iunie, Viena

Atletism. Campionatele Naționale de juniori 3, 28-29 iunie, Pitești. Grand Prix aruncări, 29 iunie, Poiana Brașov

Gimnastică. Campionatele Mondiale de junioare, 24 iunie – 1 iulie, Gyor (Ungaria)

Lupte. Campionatele Europene U15 (școlare), 28-30 iunie, Polonia

• În data de 29 iunie a.c. (sâmbătă), Bazinul acoperit Anatolie Grințescu Dinamo va găzdui un eveniment în scop umanitar, organizat sub denumirea de Swimathon București. Din acest motiv, în ziua menționată, nu se vor organiza activități de inițiere și agrement în bazinul acoperit. Mulțumim pentru înțelegere!

• Bazinul descoperit din incinta Complexului Sportiv Dinamo s-a redeschis pentru public începând cu data de 15 iunie a.c. Programul bazinului descoperit: