Home Handbal masculin HANDBAL. Ne despărțim de sezonul 2022-2023 al EHF Champions League cu o victorie istorică

Machineseeker EHF Champions League, play-off (retur): THW Kiel (Germania) – Dinamo 31-32 (15-16). Scor general: 72-60

klahn_29-03-23_624098Campioana României la handbal s-a despărțit de sezonul 2022-2023 al EHF Champions League cu o victorie de colecție, obținută pe terenul uneia dintre cele mai mari echipe ale momentului. Dinamo a sărbătorit un succes istoric în Wonderino Arena, însă THW Kiel a mers mai departe în sferturi grație succesului din tur (41-28).

Dinamo a jucat fără presiune la Kiel, cu încredere și atitudine, iar jocul a curs mult mai legat ca la meciul din București. Și poarta a fost mult mai ”ferecată” (12 intervenții la final pentru Ghedbane), astfel că trupa antrenată de Xavier Pascual a stat permanent în coasta echipei germane. Kiel a condus cu 6-3 (min. 7), dar Dinamo a revenit cu o serie de patru goluri consecutive: 6-7 (min. 12). Din acel moment, campioana României nu a mai lăsat avantajul de pe tabelă (uneori chiar și de două goluri), singura șansă a echipei germane fiind să egaleze de trei ori, ultima dată la 13-13. La pauză s-a intrat cu un gol avans pentru Dinamo, după ce Kiel a redus din handicap în ultima secundă.

Dinamo_la_Kiel

În repriza a doua s-a mers cap la cap până în minutul 39, când Kiel s-a distanțat la două goluri, 21-19. Vicecampioana Germaniei a rămas la timonă doar 7 minute, pentru că Dinamo a revenit în avantaj, 26-28 (min. 51) și cu atac de a se desprinde la trei goluri. Kiel însă a întors rezultatul, iar finalul a fost pe muchie. Racoțea a egalat din postura de pivot (31-31), iar Kiel a avut ultimul atac, pe care l-a jucat supranumeric (7-6). Akimenko a interceptat însă o pasă și a punctat în poarta goală.

”Sunt mândru de ceea ce au arătat jucătorii mei în această seară”, a declarant Xavier Pascual la conferința de presă. Kiel nu mai pierduse pe teren propriu într-un meci din faza KO din 2018.

THW Kiel: Mrkva, N. Landin – Ekberg 9, Wiencek 4, Johansson 4, Sagosen 3, M. Landin 3, Reinkind 2, Zarabec 2, Pekeler 2, Fraatz 1, Bilyk 1, Duvnjak, Dahmke, Pabst. Antrenor: Filip Jicha.

Dinamo: Ghedbane, Heidarirad – Kuduz 5, Alex Pascual 4, Kukic 4, Kasparek 4, Akimenko 3, Shebib 3, Gurbindo 3, Ali Zein 2, Humet 2, Racoțea 1, Ghionea 1, Sorhaindo, Militaru, Da Silva. Antrenor: Xavier Pascual