Home Handbal masculin Handbal. Reprize diametral opuse cu Ademar Leon

Handbal. Reprize diametral opuse cu Ademar Leon

Liga Campionilor, etapa 2: Ademar Leon – Dinamo 31-28 (12-14)

Gavriloaia_cu_Timisoara_7Dinamo Bucureşti a pierdut cu 31-28 partida cu Ademar Leon, susţinută sâmbătă în deplasare, în cadrul Grupei D a Ligii Campionilor. Campioana României rămâne cu două puncte în clasament, după succesul cu Elverum din prima rundă (26-24). În următorul meci, Dinamo va înfrunta pe Wacker Thun (Elveţia), miercuri 26 septenbrie, de la ora 19:00, pe teren propriu.

Dinamo a plecat la Leon cu gândul la victorie, dar nu a avut în început prea reușit. Primul gol a fost înscris abia în minutul 6, iar după 13 minute avea de recuperat deja un ecart de 4 goluri (scor 3-7). Antrenorii Constantin Ștefan și Sebastian Bota au mutat însă repede: l-au introdus în poartă pe Ștefan Grigoraș, iar după câteva parade ale acestuia (7 în 15 minute), jocul s-a schimbat semnificativ. De la 4-8, Dinamo a revenit puternic şi după ce a egalat, a luat şi conducerea, ajungând la 12-9 (min. 25). Aşadar, un ”parţial” de 8-1 în numai 10 minute, cu goluri înscrise de pe toate poziţiile. Antrenorul Castillo Guijosa a fost nevoit să ceară şi al doilea time-out, dar până la pauză Dinamo s-a menţinut la conducere (14-12), fiind extrem de combativă.

Repriza a doua a început însă şi mai slab decât prima pentru Dinamo. Gazdele au intrat foarte motivate de la cabine şi au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 34, scor 15-15. Ştefan Grigoraş a mai avut o ultimă paradă în situaţie de unu la unu, dar campioana României continuat perioada mai puțin inspirată, atât în apărare, cât şi în atac. Cu goluri uşoare, spaniolii s-au desprins la 18-15 (min. 38), motiv pentru Constantin Ştefan să solicite time-out.

La linia de 9 metri a reapărut Bannour, Kuduz a fost şi de această dată un om care a venit foarte bine de pe bancă, iar Dinamo a reuşit să oprească declinul. După câteva minute în care diferenţa de pe tabelă a jonglat între 3-4 goluri, campioana României a revenit în joc în minutul 49, scor 24-25.

Momentul decisiv s-a consumat două minute mai târziu, când Nicu Negru a ratat o aruncare de la 7 metri. Imediat, Ademar Leon a luat din nou avans de patru goluri, 28-24 (min. 53), astfel că soarta întâlnirii a fost tranşată. Dinamo a cedat la final cu 31-28, dar nimic nu este periclitat în Grupa D.

Ademar Leon – Dinamo 31-28 (12-14)

Ademar: Biosca Garcia, Slavic – portari; Simonet 1, Carou, R. Perez Arce 3, Vieyra 4, Fernandez Alonso 1, Fernandez Sanchez 3, Fernandez Fernandez 2, Marques 5, G. Perez Arce 5, Mosic, Carillo 5, Pesic 2, Rozas Garcia.

Dinamo: Missaoui, Grigoraş – portari; Descat, Bannour 3, Alouini 2, Savenco 1, Szasz 2, Negru 4, Şandru 1, Gavriloaia 4, Komogorov 4, Zulfic 1, Kuduz 4, Mousavi, Acatrinei 2.