Home Handbal masculin Handbal. Victorie mare a campionilor. Gavriloaia, 9 goluri cu Turda

Handbal. Victorie mare a campionilor. Gavriloaia, 9 goluri cu Turda

Liga Națională, etapa 22: Dinamo – Potaissa Turda 33-31 (16-17)

gavriloaia_cu_TurdaHandbaliștii de la Dinamo au obținut joi, pe teren propriu, o victorie extrem de importantă, în cel mai tare meci al etapei a 22-a. În condițiile în care la București a venit Potaissa Turda, echipa clasată pe locul trei, victoria era esențială pentru campioni. După 60 de luptă, în care ambele echipe au avut avantaj pe rând, alb-roșiii s-au impus cu 33-31, venind la numai un punct în spatele Turdei.

Dinamo a avut din nou mai mulți accidentați, Bannor, Missaoui și Szasz neputând fi folosiți cu Turda. Saeid Heidarirad a revenit în poartă (deși nerefăcut) și a apărat câteva mingi extrem de importante pe final, când echipa avea mai mare nevoie (a și marcat un gol).

Dinamo a avut un debut de meci mai puțin inspirat în atac, iar Potaissa a speculat imediat: 1-4 și 2-5 (min. 7). Banca tehnică dinamovistă a făcut unele corecții, iar în numai opt minute situația s-a schimbat, scorul ajungând la 9-7 pentru campioană.

Turda a reechilibrat jocul și a reușit să intre la pauză cu avantaj de un gol. Dinamo a excelat în prima parte din extremele Gavriloaia (7 goluri în 30 min) și Descat (6 goluri).

În repriza a doua, oaspeții s-au desprins la patru goluri, 18-22 (min. 38), scor care a răscolit orgoliul campionilor și al spectatorilor din tribune. Dinamo a început să recupereze gol după gol și a egalat în minutul 48, scor 26-26. Turda a mai avut de două ori avantaj, la 26-28 și 27-29, dar în numai șase minute, între min. 52 și 58, Dinamo a punctat de cinci ori, prin Negru (2),  Komogorov (2) și Alouini (1), pecetluind soarta meciului.

Dinamo: Grigoraș, Heidarirad 1 gol – Gavriloaia 9, Descat 6, Negru 6, Komogorov 5, Alouini 3, Zulfic 1, Mousavi 1, Acatrinei 1, Șandru, Savenco, Dima, Kuduz, Szasz. Pentru Turda au marcat: Szoke 10, Ghiță 5, Rotaru 3, Thalmaier 3, Pavel 3, Cîntec 2, Pop 2, Ignat 2.

Dinamo are 45 de puncte și ocupă locul 4. Primele trei locuri sunt ocupate de 1. Dobrogea Sud 54 p, 2. CSM București 50 p, 3. Turda 46 p.

Luni, 18 martie (ora 18:15), Dinamo va întâlni Steaua pe teren propriu, în etapa a 23-a.

CS Dinamo, 15 martie 2019

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești