Home Handbal masculin Handbal. Victorie muncita la Suceava. Sajad Esteki - 10 goluri

Handbal. Victorie muncita la Suceava. Sajad Esteki - 10 goluri

Liga Nationala, etapa 19: CSU Suceava - Dinamo 27-28 (14-13)

sajad_cu_fagarasHandbaliștii de la Dinamo au obținut joi o victorie extrem de imporantă pe terenul unei echipe care mai mereu a pus probleme alb-roșiilor. Campionii au crezut însă până la capăt în forțele lor și s-au impus cu un gol marcat în ultimele secunde de joc de Sajad Esteki. Interul iranian a fost de altfel principalul marcator al echipei, cu 10 reușite.

Meciul a început cu 3-0 pentru gazde, dar Dinamo a readus tabela în echilbru, prin Gavriloaia și Șandru. Și-a intrat după aceea în ritm pivotul Mousavi, la unul dintre cele mai bune meciuri ale sale. Pe rând, echipele au alternat la conducere, dar Suceava a intrat la pauză cu diferență de un gol: 14-13.

Începutul reprizei secunde a aparținut gazdelor, care s-au desprins la patru goluri, 17-13 și 20-16, dar Sajad Esteki și-a continuat recitalul din prima repriză și a readus campioana în joc. Cu 70 de secunde înainte de final, Dinamo conducea cu 27-25.

Suceava a avut o tresărire de orgoliu, a reușit să egaleze, însă Sajad Esteki a adus cele trei puncte în contul campioanei.

Au marcat pentru Dinamo: Sajad Esteki 10, Mousavi 5, Gavriloaia 4, Bera 4, Șandru 2, Allahkaram Esteki 2, Gayduchenko 1. De la gazde, principalul marcator a fost Ciubotariu 10.

Dinamo are 35 de puncte și ocupă locul 6 în clasament.

CS Dinamo, 15 februarie 2018

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești