Home Handbal masculin Handbal. Victorie uriasa cu vicecampioana Danemarcei

Handbal. Victorie uriasa cu vicecampioana Danemarcei

Liga Campionilor, etapa 3: Dinamo – GOG 35-28 (17-12)

Dinamo_vs_GOG__06Saeid Heidarirad a avut o prestație de excepție (18 parade). Bannour a fost principalul marcator, cu 11 goluri. Apărarea a fost la înălțime, iar eficiența din atac și replierea rapidă au anihilat jocul în viteză al danezilor.

Dinamo a urcat pe prima poziție a grupei D, după o prestație extrem de solidă în meciul cu vicecampioana Danemarcei. GOG a venit la București fără înfrângere, iar jocul prestat în primele două etape i-a așezat pe nordici în postura de favoriți.

Campioana României a reușit însă unul dintre cele mai bune jocuri din ultimii ani. Susținută de un public fantastic, Dinamo a manageriat foarte bine jocul și nu le-a dat nicio șansă danezilor.

Jucătorii antrenați de Constantin Ștefan și Sebastian Bota au știut de la început că nu trebuie să irosească mingi în atac, pentru că adversara e necruțătoare pe contraatac. Amine Bannour și Kamel Alouini au jucat perfect primele faze de atac, iar alb-roșii au fost în tonus de la bun început. După câteva goluri înscrise la foc automat în primele patru minute, Saeid Heidaridad și-a început recitalul. Un contraatac apărat, apoi un 7 metri și o minge scoasă cu capul au ajutat-o pe Dinamo să atingă o viteză amețitoare chiar și pentru nordici. Gazdele s-au desprins la 7-3 (min. 10), iar de aici jocul a devenit un adevărat festival pentru campioana României. Chiar dacă GOG a avut o perioadă bună și e egalat la 8, finalul primei reprize a fost dominat de dinamoviști, care s-au distanțat la 17-12.

În repriza a doua, Dinamo a controlat jocul, conducând mai mereu cu 5-6 goluri. Diferența maximă a fost de 7 goluri, înregistrată și la final.

Toată echipa a fost la înălțime. De la apărătorii centrali Savenco și Mousavi, la atacul devastator al liniei de 9 metri (Bannour, Alouini, Nantes și Kuduz) și încheind cu pivotul Mamdouh Shebib.

Dinamo__GOG__34

Constantin Ștefan (antrenor Dinamo): ”Sunt un antrenor fericit, deoarece am făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre. Am fost competitivi atât în apărare, cât și în atac. Ne-am propus, și am reușit, că contracarăm punctele forte ale echipei daneze, contratacul, faza a doua și repunerea rapidă de la centru. Grupa este echilibrată în continuare”.

Dinamo – GOG 35-28 (17-12)

Heidarirad, Missaoui, Lazăr – portari; Vujic 2, Bannour 11, Alouini 5, Savenco, Asoltanei 2, Negru, Gavriloaia 1, Zulfic, Kuduz 6, Nantes 4, Jamali, Mousavi, Mamdouh 4

Hallgrimsson, Andreasen – portari; Rikhardsson, Arnarsson 1, Nilsen 3, Andersen 1, Pujol 4, Jorgensen, Laerke 4, Begendahl, Gidsel 1, Kronborg, Pytlick, Tilsted, Jakobsen 8, Moller 6.

CS Dinamo, 25 septembrie 2019

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf