Home Polo Polo feminin. Dinamo, locul 3 la Cupa României

Polo feminin. Dinamo, locul 3 la Cupa României

P_Fete_2Echipa feminină de polo a CS Dinamo a încheiat pe locul 3 turneul final al Cupei României. Returul competiției s-a desfășurat în perioada 7-9 decembrie la Bazinul Floreasca din Capitală, iar Dinamo a contabilizat, ca și în turul de la Oradea, o victorie și două înfrângeri. În meciul decisiv pentru locul 3, Dinamo a învins pe CS Crișul Torpi cu 16-8.

Dinamo a crescut ca joc considerabil față de sezonul anterior, fapt relevat de toate cele trei meciuri disputate la turneul de la București.

În primul joc, vineri, jucătoarele antrenate de Florian Dumitrache și Berttini Nenciu au cedat greu, 5-6, în fața Stelei, echipă ce a dominat categoric ultimele sezoane interne. Dinamo a avut un penalty ratat cu un minut înainte de final. Sâmbătă, Dinamo a ținut piept și echipei clasate pe primul loc în competiție, Rapid București, în fața căreia a cedat greu, 9-12.

Clasament final Cupa României: 1. Rapid, 2. Steaua, 3. Dinamo, 4. Crișul Torpi.

Dinamo a jucat în formula

Carolina Braghiș, Tereza Iliescu – portari, Simona Strati, Krisztina Szeghalmi, Maria Andrieieva, Dina Telipko, Olga Lăcătuș, Olga Melniciuc, Chelsea Gandrabura, Tamara Dremuh, Ștefania Dospin, Ecaterina Komleva, Ecaterina Tcacenko, Denisa Costea, Erika Mocanu.

CS Dinamo, 9 decembrie 2018

Săptămâna 14-20 ianuarie 2019

Polo. Cupa României (turneu), 17-19 ianuarie, Bazinul Ghencea. Joi, 17 ianuarie, sferturi de finală, ora 20:30: Dinamo – Rapid

Polo. Campionatul Național de junioare (turneu), 18-20 ianuarie, București

Volei feminin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 16 ianuarie, ora 17:30: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 20 ianuarie, ora 12:00: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo

Scrimă. Campionatele Naționale de juniori - spadă, 16-19 ianuarie, București