Home Polo Polo. Dinamo, medalie de bronz la Cupa Federației - copii 12-13 ani

Polo. Dinamo, medalie de bronz la Cupa Federației - copii 12-13 ani

Polo._CN_copii_2019_-_bronz_1Cupa Federației la polo - copii 12-13 ani, principala competiție internă la această vârstă, s-a încheiat în weekend la Oradea, odată cu al doilea turneu final. Dinamo a obținut medaliile de bronz.

Micii noștri poloiști, antrenați de Andrei Georgescu și Ionuț Necșulescu, au încheiat competiția pe treapta a treia a podiumului, fiind foarte aproape de argint. Meciul decisiv cu Steaua s-a încheiat 3-3, cele două având la finalul competiției același număr de puncte (31). Departajarea s-a făcut în urma rezultatului înregistrat la primul turneu, favorabil Stelei.

Unul dintre remarcații echipei a fost portarul Mihai Pădureț. La 13 ani, poloistul dinamovist are 1,90 metri înălțime și 80 de kilograme. Mihai a fost declarat cel mai valoros portar al camionatului. Totodată, el a încheiat competiție cu 22 de goluri marcate (conform noului regulament, portarul poate ajuta la faza de atac). ”Trage bine și plasat”, a explicat antrenorul Andrei Georgescu. Alți doi remarcați ai echipei: Luca Istrate și Costi Porfireanu.

Podiumul turneului: 1. Crișul Oradea, 2. Steaua, 3. Dinamo.

Polo._CN_copii_2019_Mihai_Paduret

Mihai Pădureț, alături de antrenorii Ionuț Necșulescu și Andrei Georgescu.

CS Dinamo, 16 iulie 2019

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești