Home Polo Polo. Dinamo, primul pas spre medaliile de bronz

Polo. Dinamo, primul pas spre medaliile de bronz

Superliga, finala mică (meci 1): Dinamo – Sportul Studențesc Corona 9-8 (4-3, 2-2, 3-2, 0-1)

enescu_cu_sportul.jpgPoloiștii de la Dinamo și-au trecut în cont prima victorie în finala mică a Superligii, care se dispută în sistem play-off - ”trei din cinci meciuri”. Succesul a venit la finele unui meci disputat, cu un final tensionat, în care Dinamo a fost mai mereu la conducere. Meciul al doilea e programat duminică, 14 mai, tot în Bazinul Tolea Grințescu – Dinamo.

Alb-roșiii au început cu nerv. Au câștigat primul angajament (ca de altfel și pe următoarele două) și au pus poarta adversă sub presiune. N-au slăbit ritmul nici după ce oaspeții au înscris primii. Au revenit și au trecut la conducere, 3-1. Repriza de debut a curs cu multe goluri: oaspeții au egalat, 3-3, pentru ca stângaciul Andrei Georgescu să stabilească scorul primei pauze: 4-3.

Avantajul de un gol s-a păstrat și la pauza mare (6-5), după o repriză secundă în care Dinamo s-a desprins la două goluri, 5-3, iar Sportul a egalat din nou, 5-5.

Debutul reprizei a treia a aparținut ”Studenților”, care au punctat de două ori, 6-7, în condițiile în care dinamoviștii nu au putut fructifica două situații de om în plus. Până la pauză, alb-roșiii au apăsat pe accelerație și au marcat de trei ori, 9-7, dovedind că sunt peste adversari din punct de vedere al pregătirii fizice.

În ultima repriză s-a jucat mai mult pe contre. S-a marcat o singură dată (reușită a oaspeților), iar portarii celor două echipe au ieșit în evidență. Foarte bună prestația portarul dinamovist Marius Țic.

La final, Dinamo s-a impus cu 9-8, golurile fiind marcate de A. Georgescu 3, Enescu, Fulea, Călin, Matei, C. Marian, Vrânceanu. Sportul a punctat prin: Rurua 3, V. Georgescu, Draghici, Oanță, Blazevic, Balakirev.

Fotografie realizată de Mihai Neacșu (csdinamo)