Home Polo Polo. Meciul doi al finalei mici, decis la loteria penaltyurilor

Polo. Meciul doi al finalei mici, decis la loteria penaltyurilor

Superliga, finala pentru bronz (meci 2): Dinamo – Sportul Studențesc Corona 10-12 (1-3, 3-1, 1-3, 4-2 / 1-3 penltyuri de departajare). Scor general 1-1

Calin_cu_sportul.jpgPoloiștii de la Dinamo au cedat dramatic în meciul doi al finalei pentru bronz. Partida s-a desfășurat în Bazinul olimpic Tolea Grințescu – Dinamo, iar soarta ei a fost decisă la penaltyuri de departajare. După patru reprize, scorul a fost egal, 9-9. Sportul Studențesc egalează astfel situația la general, 1-1, iar finala mică se mută pentru două meciuri la Brașov.

Cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare. Oaspeții au început mai bine, Dinamo a controlat sfertul doi, astfel că la pauza mare a fost egal, 4-4. În ultima sfert, Sportul a condus cu 8-5, dar Dinamo a revenit frumos, cu patru goluri marcate consecutiv, dovedindu-și încă o dată forma fizică superioară: 9-8. Cu 4 secunde înainte de sirena finală, Sportul a egalat prin Drăghici.

La loteria penaltyurilor, dinamoviștii au ratat de trei ori, iar ”studenții” o singură dată, astfel că balanța s-a înclinat către oaspeți. Următoarele două meciuri ale finalei mici se vor desfășura la Brașov.

Pentru Dinamo au marcat: Fulea 2, Călin 2, Vrânceanu 2, Enescu 1, C. Marian 1, Matei 1. Pentru oaspeți au punctat: Drăghici 3, V. Georgescu 2, Oanță 2, C. Stan 1, Rurua 1.

Prima echipă care acumulează trei victorii câștigă medaliile de bronz.

CS Dinamo, 14 mai 2017

Săptămâna 22-28 mai 2017

Handbal feminin. Baraj de promovare / retrogradare Liga Națională, 24-27 mai, Sfântu Gheorghe. Program: Dinamo – Reșița (24 mai, ora 16:00), Dinamo – Slobozia (25 mai, ora 16:00).

Polo. Superliga, finala mică (meciul 5), 23 mai, ora 11:00: Dinamo – Sportul Studențesc Corona. Bazinul Anatolie Grințescu – Dinamo

Rugby. Super-liga CEC Bank, grupa 5-7, 24 mai, ora 11:00: Dinamo – Politehnica Iași. Teren Florea Dumitrache – Dinamo; 27 mai, ora 11:00: U Cluj - Dinamo

Canotaj. Campionatele Europene de seniori, 24-26 mai, Racice (Cehia)

Natație. Campionatele Internaționale ale României, 25-28 mai, Bazinul Anatolie Grințescu – Dinamo

Scrimă. Campionatele Naționale – spadă (masculin), 26-28 mai, Satu Mare

Taekwondo. Campionatele Naționale, 26-28 mai, Galați

Tir. Cupa Mondială, 17-23 mai – Munchen (Germania)

ANUNT AGREMENT

Începând cu data de 15 mai 2017, ultima intrare pentru agrement în incinta Bazinului Olimpic ”Tolea Grințescu” Dinamo va avea loc la ora 21:00, urmând ca ieșirea din bazin să se facă la ora 21:40.

De asemenea, cu aceeași dată, cu abonamentele pentru agrement pot intra în bazin doar titularii acestora, abonamentele neputând fi înstrăinate. Titularii de abonament pot intra de mai multe ori în cursul aceleiași zile, de fiecare dată bifându-se câte o intrare.

Nerespectarea acestei decizii va duce la anularea abonamentului.