Home Polo Polo. Superliga, etapa 12. Remiză mare cu Steaua

Polo. Superliga, etapa 12. Remiză mare cu Steaua

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Etapa 12 (meciul 2): Dinamo – Steaua 7-7 (5-3, 1-1, 0-2, 1-1)

P_Vranc_1.jpgEchipa de polo Dinamo București a obținut duminică o remiză importantă în cea de a doua partidă din etapa a 12-a a Superligii: scor 7-7 cu Steaua. Jucătorii antrenați de Andrei Iosep au dat dovadă de caracter și de o ambiție deosebită, conducând mai bine de jumătate din meci o echipă formată în mare parte din componenți ai primei reprezentative de polo.

Dinamo a început în forță și după nici două minute conducea deja cu 2-0, prin golurile marcate de Alex Matei și de Andrei Prioteasa. Steaua a redus din diferență prin Randic, dar Vrânceanu a dus din nou ”căștile albe” la două goluri în plus pe tabelă (3-1). Oaspeții au revenit prin două reușite (3-3), dar până la pauză Vrânceanu (în superioritate) și Andrei Georgescu au făcut ca Dinamo să aibă avantaj de două goluri după primul sfert.

Repriza a doua a început cu un nou gol dinamovist, Demeter înscriind frumos de pe bară, la o situație de om în plus: scor 6-3. Dinamo s-a apărat în continuare foarte bine, iar după o minge blocată în defensivă Alex Matei a scăpat singur pe contraatac, având șansa desprinderii la patru goluri. Experimentatul jucător dinamovist a scăpat însă mingea din mână atunci când a ajuns în fața porții adverse, iar la atacul următor Steaua a reușit să reducă din handicap: 6-4 (scorul pauzei mari).

În repriza a treia, Steaua a egalat în numai două minute (6-6), iar jocul a devenit din acel punct unul de uzură. În ultimul sfert, Dinamo a mai avut avantaj o dată, 7-6 (gol Andrei Georgescu în superioritate), dar după numai 20 de secunde Steaua a egalat, tot cu om în plus (7-7). În ultimele trei minute, ambele echipe au avut de mai multe ori șansa golului, însă portarii au păstrat tabela în echilibru.

Pentru Dinamo au marcat: Vrânceanu 2, A. Georgescu 2, Alex. Matei 1, Prioteasa 1, Demeter 1. ”Roș-albii” au acumulat 44 de puncte și rămân pe locul 4 în clasamentul Superligii. În etapa următoare vor juca pe teren propriu cu Politehnica Cluj-Napoca.

Andrei Iosep: ”Sunt mândru de jucătorii mei”

Andrei Iosep (antrenor Dinamo): ”Eu eram oricum mulțumit de evoluția băieților, indiferent de rezultat. Le-am spus că această remiză este un premiu pentru toată pregătirea pe care am făcut-o până acum. Și prin ea ne-am demonstrat că se poate. Toată lumea era foarte circumspectă înaintea acestor două meciuri, bine era circumspectă cu șansele noastre reale încă de la începutul campionatului, s-a spus că noi nu avem nicio șansă, dar am demonstrat prin câteva rezultate că totuși suntem și noi acolo... Pe finalul meciului am rezistat destul de greu, ținând cont că ei o echipă completă, cu jucători foarte experimentați, foarte puternici, ne-au dominat fizic și ne așteptam la lucrul acesta. Am pierdut puțin din benzină pe final, dar și în această situație am avut șanse de a câștiga. Atât noi, cât și ei. Rezultatul nu schimbă cu nimic situația în clasament, nu am făcut nimic extraordinar, dar sper ca acest egal să ne dea mai multă încredere. Atitudinea pe care băieții au avut-o astăzi trebuie să o avem la toate meciurile, nu doar la cele cu Steaua, și acest lucru vreau să-l inoculez. Să fie la fel de concentrați și la fel de încărcați indiferent că jucăm cu locul întâi sau cu locul opt. Sunt mândru de jucătorii mei”.

CS Dinamo, 31 ianuarie 2015, ora 15:10