Home Polo Polo. Superliga, etapa 14. Victorie de moral pentru play-off

Polo. Superliga, etapa 14. Victorie de moral pentru play-off

Meciul 2: Sportul Studențesc – Dinamo 11-12 (2-3, 5-1, 3-5, 1-3)

P_ciaran__103.jpgEchipa de polo Dinamo a obținut sâmbătă o victorie de moral înaintea confruntărilor din play-offul Superligii. Jucătorii antrenați de Andrei Iosep au câștigat al doilea meci disputat la Brașov, în fața echipei Sportul Studențesc, scor 12-11, la finele unei întâlniri extrem de tensionate. Dinamo încheie sezonul regulat pe locul patru în Superligă, la diferență de două puncte în spatele Sportului Studențesc. Ecartul reprezintă exact cele două puncte pierdute de ”alb-roșii” în etapa a doua, pe teren propriu, cu Amefa Arad.

James Ciaran a marcat trei goluri în jocul de sâmbătă de la Brașov

Meciul de sâmbătă de la Brașov a debutat perfect pentru Dinamo, care s-a desprins la 3-0. Până la prima pauză, ”studenții” nu au putut decât să reducă din diferență, 2-3. În repriza a doua, arbitrii au luat o decizie care a schimbat total jocul. Dinamovistul Constantin Marian a fost eliminat pentru o presupusă lovitură, astfel că pe lângă un cartonaș roșu, arbitrii au mai acordat penalty în favoarea gazdelor și o inferioritate de patru minute pentru Dinamo. Cu om în plus, Sportul s-a desprins la 7-4 până la pauza mare. Repriza a doua a fost de altfel singura terminată cu avantaj pentru gazde.

În repriza a treia, Sportul s-a desprins la patru goluri, 8-4, dar Dinamo a revenit puternic, agalând la 9.  Din acel moment, ”studenții” au mai condus cu 10-9 și 11-10, însă ”alb-roșiii” au controlat finalul, câștigând meritat.

Andrei Iosep: ”Vineri am făcut un meci foarte bun în apărare, dar au fost multe inexactități în atac. Nu este admisibil să dai doar două goluri într-un meci. Sâmbătă, băieții au avut o atitudine extraordinară. Au trecut peste o inferioritate de patru minute și apoi au recuperat patru goluri. Reacția lor a fost impresionantă. Victoria de sâmbătă este una de moral înaintea meciurilor din play-off”.

Pentru Dinamo au marcat: Ciaran 3, Vrânceanu 3, A. Georgescu 2, Neagu 1, Prioteasa 1, Matei 1, Demeter 1.

În semifinalele play-off, Dinamo va întâlni campioana CSM Digi Oradea (sistem ”3 din 5 meciuri”), primele întâlniri fiind programate la Oradea, pe 4 și 5 aprilie.

CS Dinamo, 21 februarie 2015, ora 21:30

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf