Home Polo Polo. Superliga, etapele 3 (restanță) și 6. Fără surprize în Ardeal

Polo. Superliga, etapele 3 (restanță) și 6. Fără surprize în Ardeal

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

CSM Digi Oradea – Dinamo 14-6 (3-1, 4-0, 1-4, 6-1) și 12-7 (1-1, 3-2, 3-3, 5-1)

Poli Cluj Napoca – Dinamo 7-18 (1-4, 0-3, 3-6, 3-5) și 4-18 (1-5, 1-6, 1-4, 1-3)

Polo_A._Georgescu_01.jpgPoloiștii de la Dinamo s-au întors la București cu șase puncte din cele patru meciuri disputate în Ardeal, cu CSM Digi Oradea, contând pentru etapa a treia (restantă), și cu Politehnica Cluj Napoca, din etapa a șasea. Roș-albii au jucat patru zile consecutiv și de fiecare dată a fost respectat calculul hârtiei: înfrângeri în cele două jocuri cu multipla campioană și victorii cu outsidera din Cluj.

La Oradea, roș-albii au ieșit mai bine din cel de-al doilea joc cu CSM Digi. În primul, Dinamo a avut o singură repriză bună, a treia, când a reușit să marcheze de patru ori, primind un singur gol. În rest, campionii au dominat ostilitățile. În a doua întâlnire, jucătorii antrenați de Andrei Iosep au rezistat timp de trei reprize. Înainte de începerea ultimului act, gazdele conduceau cu 7-6. În ultimul sfert, pe fondul oboselii și a schimbărilor făcute în tabăra dinamovistă, CSM Oradea s-a distanțat.

Meciurile de Cluj au fost la discreția echipei Dinamo, care și-a impus superioritatea încă din start. Andrei Iosep a rulat toți jucătorii care au făcut deplasarea și aproape toți și-au înscris numele pe lista marcatorilor.

Andrei Iosep: ”La Oradea nu am intrat în bazin cu gândul de a fi fost dinainte învinși și nici să limităm proporțiile scorului. Am jucat la victorie și pot să spun că am fost mai mulțumit de evoluția din cel de-al doilea joc. La Cluj am întâlnit un adversar care nu ne-a pus probleme. În aceste condiții am repetat schemele de atac și de apărare pentru meciul din etapa următoare, cu Sportul Studențesc”.

Marcatori

În meciurile de la Oradea: Ciaran 2, Al Matei, Necșulescu, Al. Simion, Enescu (meciul 1), Enescu 2, Ciaran 2, Orzoiu 1, Demeter 1, Neagu 1 (meciul 2).

În jocurile de la Cluj: A. Georgescu 3, Constantin 2, Demeter 2, Prioteasa 2, Ciaran 2, Matei 2, Enescu 2, Neagu 2, Necșulescu 1 (meciul 1), Ciaran 4, A. Georgescu 3, Matei 3, Demeter 2, Orzoiu 1, Enescu 1, Prioteasa 1, Neagu 1, Enciu 1, Necșulescu 1.

În etapa a șaptea, ultima a turului, Dinamo întâlnește pe teren propriu (bazinul Floreasca) formația Sportul Studențesc, jocurile urmând a avea loc sâmbătă și duminică, 22 și 23 noiembrie. După șase etape, Dinamo a acumulat 22 de puncte.

CS Dinamo, 16 noiembrie 2014, ora 22:20