Home Polo Polo. Superliga, semifinale. Dinamo - meci mare, învinsă la penaltyuri

Polo. Superliga, semifinale. Dinamo - meci mare, învinsă la penaltyuri

Semifinale, meciul 3: Dinamo – CSM Digi Oradea 9-9 (4-2, 1-4, 1-1, 3-2), 4-5 la penaltyuri de departajare

P__04Echipa de polo Dinamo a crescut de la meci la meci și a reușit să pună probleme mari campioanei en titre în meciurile din semifinalele play-off. Dacă orădenii au câștigat toate cele patru meciuri din sezonul regulat la diferențe mari (12-7, 14-6, 11-4 și 16-4), în semifinale replica roș-albilor a fost tăioasă. CSM Digi Oradea s-a impus în toate cele trei meciuri disputate, dar la penultimul joc a marcat golul victoriei cu 15 secunde înainte de finalul, iar la cea din urmă partidă, disputată vineri în bazinul Dinamo, diferența s-a făcut la penaltyuri.

Fotografii: Mihai Neacșu

Dinamo a început jocul al treilea al semifinalei cu doi juniori I printre titulari, Constantin Marian și Andrei Prioteasa, și cu alți doi pe bancă, Andrei Enciu și David Bota. Cu toate acestea, jucătorii lui Andrei Iosep au dominat primul sfert, pe care l-au terminat în avantaj, 4-2. Oradea a revenit până la pauză, profitând de forța superioară a centrilor săi (5-6), avantaj care s-a menținut și la finele reprizei a treia (6-7).

P__02Faza meciului s-a petrecut în ultimul sfert. La scorul de 7-8, orădenii au beneficiat de un penalty, pe care l-a executat Kalman Kadar. Stoenescu a parat fantastic și i-a pasat imediat lui Alex Simion, care a scăpat pe contraatac, fără ca vreun orădean să se fi îngrijit de faza de apărare. Dinamovistul a marcat pe sub mâna lui Pjetlovic, egalând pe tabelă. Până la final, fiecare echipă a mai înscris o dată, astfel că învingătoarea s-a decis la penaltyuri. Cei cinci orădeni desemnați să execute au înscris toți, în timp ce de la Dinamo a ratat Andrei Georgescu. Au înscris James Ciaran, Alex Matei, Alex Simion și Szilard Demeter.

Pentru Dinamo au marcat până la penaltyuri: Alex Matei 3, Alex Simion 2, Vrânceanu 1, Necșulescu 1, Ciaran 1, A. Georgescu 1.

CSM Digi Oradea s-a calificat în finala Superligii cu scorul general 3-0, în timp ce Dinamo va juca pentru medaliile de bronz cu învinsa din cea de a doua semifinală, Steaua – Sportul Studențesc Corona.

Dragoș Stoenescu: ”Echipa noastră a crescut de la meci la meci. Avem jucători tineri, iar în bazin îmbinăm experiența unora dintre noi cu tinerețea și dorința de afirmare a celor mai mici. Ne trebuie însă răbdare și cel mai important să ne păstrăm jucătorii, pentru ca anul următor să nu o mai luăm de la capăt”.

Andrei Iosep: ”Sunt mulțumit de echipă pentru tot ce a făcut astăzi. Pot să spun că a fost un meci mare. Dacă vom juca în acest mod în continuare putem să ne îndeplinim obiectivul”.

P__01

CS Dinamo, 17 aprilie 2015, ora 23:00

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.