Home Rugby Rugby. Buldogii, 40 de minute in avantaj cu Timisoara Saracens

Rugby. Buldogii, 40 de minute in avantaj cu Timisoara Saracens

Superliga CEC Bank, etapa 5: Dinamo – Timișoara Saracens 16-33 (13-12). Raport eseuri: 1-5

Etapa_5_Dinamo_-_Timisoara_2Rugbiștii de la Dinamo au reușit o primă repriză foarte bună în meciul cu campioane en titre, disputat sâmbătă pe stadionul Florea Dumitrache. Buldogii au condus cu 13-12 după primele 40 de minute, cu o lovitură de pedeapsă marcată în primele trei minute și un eseu concretizat de Keegan May. La pauză, Timișoara a schimbat mai mulți jucători.

La reluare, Dinamo și-a mărit avantajul printr-o lovitură de pedeapsă, 16-12, după care Timișoara și-a impus superioritatea lotului, în special la nivelul pachetului de înaintare. Oaspeții au pleacat astfel din București cu 5 puncte (inclusiv bonus ofensiv).