Home Rugby Rugby. Buldogii cedeaza in Banat in fata campioanei en titre

Rugby. Buldogii cedeaza in Banat in fata campioanei en titre

Superliga CEC Bank, etapa 12: Timișoara Saracens - Dinamo 52-7 (raport eseuri 8-1)

Din-Tim_Cupa_Rom_et_5Rugbiștii de la Dinamo au avut o deplasare dificilă în etapa a 12-a a Superligii. Jucătorii antrenați de Cristi Hîldan și Andrei Gurănescu au întâlnit campioana en titre, pe Stadionul Gheorghe Râșcanu, bănățenii reușind să treacă peste eșecul ratării calificării în grupele Challenge Cup și să se impună cu 52-7 (19-7). Partida a fost echilibrată doar în primele 25 de minute când scorul arăta, 7-7, la final, timișorenii contabilizând opt eseuri.

Dinamoviștii au ținut jocul în echilibru în prima parte. Timișorenii au reușit în minutul 13 să puncteze (eseu Luke Samoa / transformart), dar alb-roșiii nu au cedat, iar 10 minute mai târziu culcau balonul în terenul de țintă advers prin Cristian Onofrei, tot el convertind încercarea: 7-7. După această perioadă echilibrată, Timișoara a început să-și impună superioritatea conferită de lotul net superios, astfel că până la pauză a marcat alte două eseuri și încă cinci în repriza secundă.

Dinamo ocupă locul 5 în clasament cu 22 de puncte, iar în etapa următoare, pe 5 mai, va juca în deplasare cu CSM București.

CS Dinamo, 29 aprilie 2018

Săptămâna 13-19 august 2018

Handbal. Cupa DINAMO, patrulater amical, 17-19 august, Sala Dinamo. ProgramVineri, 17 august: Dinamo – Dunărea Călărași (ora 18:00), St. Raphael VAR – Potaissa Turda (Ora 20:00). Sâmbătă, 18 august: Dinamo – Potaissa Turda (ora 18:00), St. Raphael VAR – Dunărea Călărași (ora 20:00). Duminică, 19 august: Potaissa Turda – Dunărea Călărași (ora 11:00), Dinamo - St. Raphael VAR (ora 13:00)

Haltere. Campionatul Național de tineret, 14-17 august, Bascov

Tir. Cupa României, seniori, tineret, juniori, 15-19 august, București